5 domowych sposobów na ból gardła

Katar, gardło i ogólne osłabienie to problemy z którymi musi zmagać się całkiem sporo osób w sezonie jesienno-zimowym. Jednakże nie oznacza to regularnych wizyt u lekarza, gdyż przy pomocy sprawdzonych domowych sposobów można poradzić sobie z tym problemem. Chodzi przede wszystkim o płukanki i napary.

Jak radzić sobie z chorym gardłem?

Kiedy boli gardło cały świat staje się bardziej ponury i smutny, dlatego trzeba uczynić wszystko, żeby w jak najszybszym tempie poradzić sobie z tym uszczerbkiem na zdrowiu. W pierwszej kolejności należy pamiętać o nawilżaniu błony śluzowej. Pieczenie oraz drapanie oznacza chore gardło, ale równie dobrze może objawiać przesuszenie błony śluzowej, skutkiem czego pojawiają się częste infekcje. Właśnie z tego względu warto zadbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu i regularne wietrzenie. Mokre ręczniki na kaloryferach sprawdzą się znakomicie, a do tego nawilżacz powietrza również powinien zostać wprawiony w ruch. Osoby z bolącym gardłem bardzo rzadko mają ochotę na picie, jednakże konieczne jest wypijanie każdego dnia minimum 2 litrów płynów. Połykanie sprawia trudności, jednakże odpowiednia ilość wody oraz ciepłej herbaty sprawi, że nastąpi zdecydowana poprawa stanu zapalonego gardła.

Na ból oraz chrypkę sprawdzą się również płukanki ziołowe. Można je wykonywać z rumianku, szałwii oraz tymianku. Wykazują one działanie odkażające, przeciwzapalne oraz pozbywają się występujących w gardle obrzęków. Zioła należy zalać wrzątkiem i po zakończonym parzeniu płukać gardło.

Soda również zadziała korzystnie na gorsze samopoczucie związane z bólem gardła. Przygotowanie mikstury jest banalnie proste, gdyż wystarczy łyżeczkę sody rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody. Taki roztwór sprawdzi się w trakcie płukania gardła. Nie należy robić tego długo, gdyż soda działa bardzo intensywnie i można narobić więcej szkody niż pożytku.

Warto też wspomnieć o tym, że wyleczenie odbywa się w momencie, kiedy cały organizm regeneruje się oraz odpoczywa. Kiedy boli gardło nie należy na siłę chodzić do pracy czy udawać, że wszystko jest w porządku. Odpoczynek to podstawowy czynnik w trakcie pokonywania infekcji i trzeba mieć to na uwadze.

Już na koniec należy zaznaczyć jak ważną role odgrywają napoje przygotowywane z wykorzystaniem miodu. Najlepiej komponuje się z herbatą z miodem oraz naparem przygotowanym z lipy. Za sprawą miodu następuje powstrzymanie rozwoju bakterii oraz grzybów i jednocześnie łagodzi podrażnione gardło. Fantastycznie, kiedy w diecie przeziębionej osoby znajdzie się czosnek. Co prawda ma on bardzo specyficzny zapach, jednakże warto poświęcić się i po paru dniach brzydkiego zapachu z buzi cieszyć się utraconym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Zmiażdżony czosnek z połączeniu z ciepłym mlekiem działa najlepiej, jednakże nie każdy jest w stanie wypić tak przygotowaną mieszankę. Z bólem gardła na pewno nie trzeba iść do lekarza, wystarczy wiedzieć jak się zachować i co robić.