Należy do tych chorób zakaźnych, które wzbudzają lęk na całym świecie. Cholera wprawdzie jest chorobą, która najczęściej pojawia się w Azji oraz w krajach afrykańskich, niemniej jednak warto poznać podstawowe informacje na jej temat. Tym, którzy mają zamiar odwiedzać kraje tropikalne, wędrować po Azji, Afryce lub terenach Ameryki Południowej, wiedza ta może uratować życie. Na czym zatem polega ta choroba zakaźna?
Cholera to choroba zakaźna, której sprzyjają złe warunki higieniczne oraz wysoka temperatura. Największe ryzyko zachorowania pojawia się w Krajach Trzeciego Świata, gdzie kiepskie warunki sanitarne i utrudniony dostęp do czystej wody są poważnym zagrożeniem. Tam, gdzie bieda i wysoka temperatura łączą się ze sobą, tam cholera jest chorobą dość powszechną. Brudna woda, źle umyte owoce to najczęstsze przyczyny rozwoju tej choroby. Trafiające do jelita wraz z zanieczyszczonym pokarmem bakterie w szybkim czasie atakują cały organizm i sprawiają wiele dodatkowych problemów. Skutki ich działalności mogą być tragiczne.
Wywołana przez specyficzne bakterie (zwane przecinkowcami cholery) choroba objawia się w dość charakterystyczny sposób. Biegunka i wymioty, niska temperatura ciała oraz silne pragnienie są jej najbardziej charakterystycznymi objawami. Spadające ciśnienie oraz stan zamroczenia, odwodnienie organizmu oraz skurcze mięśni to objawy najbardziej typowe dla tej choroby. Dodatkową komplikacją jest tu ryzyko wystąpienia poważnych problemów z nerkami. Leczenie cholery w pierwszej kolejności uwzględnia zatem walkę ze skutkami odwodnienia, przez co niezbędne staje się podawanie płynów za pomocą kroplówek. W walce z odwodnieniem organizmu wykorzystywane są również roztwory solne oraz antybiotyki, które mają pokonać bakterie.
Leczenie cholery jest trudne, dlatego ważna jest tu profilaktyka oraz szczególna troska i higienę. Pamiętać powinni o tym ci, którzy planują podróże po egzotycznych krajach oraz po tych państwach, w których ta choroba zakaźna występuje dość często. Takie osoby mogą również skorzystać z dodatkowej ochrony, jaką jest szczepionka.