Co gdy mamy zbyt dużo spraw na głowie?

Co gdy mamy zbyt dużo spraw na głowie?

Często zdarza się tak, że mamy całą listę zadań do wykonania. O części zapomnimy, inne przełożymy na później. Resztę zrobimy na ostatnią chwilę. Jest na to jedna rada – najpierw należy zrobić listę zadań. Następnie pogrupować je na pilne, mniej pilne i nieważne i zacząć je po kolei realizować.

Według specjalistów sprawy, które wiszą nam nad głową, przysparzają sporo stresu, pochłaniają naszą energię i psują nastrój. Nie ma rady, to co musimy zrobić dzisiaj zróbmy dzisiaj, a nasze życie będzie o wiele łatwiejsze i mniej stresujące. To najlepszy przepis na to jak radzić sobie ze stresem.

Stres który paraliżuje działanie

Stres powinien działać mobilizująco, jednak czasem nas paraliżuje. Wtedy ciężko jest wydukać własne imię i nazwisko, a co dopiero sprostać ważnemu zadaniu. W takich sytuacjach nie mamy pojęcia jak radzić sobie ze stresem. W głowie wtedy czarna dziura, pot spływa po plecach, niektórzy nawet mdleją lub dostają biegunki. Pilna potrzeba skorzystania z toalety jest wpisana jako pierwotna reakcja na zagrożenie. Zwierzęta w ten sposób zmniejszają swoją masę, kiedy goni je drapieżnik – lżejszemu łatwiej się ucieka. Ludzie rzadko muszą uciekać w życiu, więc niestety nie przydaje im się ten mechanizm, a nawet przeszkadza. Kiedy stres paraliżuje i uniemożliwia wykonywanie powierzonych zadań, nie trzeba od razu rezygnować z pracy czy studiów. W takim przypadku warto udać się do specjalisty, który pomoże okiełznać potwora.

Jak racjonalnie planować swoje działania

Nie oszukujmy się, że jeśli przed egzaminem nie dotknęliśmy notatek, zdamy go śpiewająco. W takich sytuacjach stres na bank będzie nas paraliżował i co więcej, to nie on będzie odpowiedzialny za niepowodzenie. Jeśli jesteśmy osobami, które nie bardzo wiedzą jak poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu czy ważnego spotkania możemy zrobić tylko jedno – przygotować się. Tylko odpowiednie opanowanie materiału przed ważnym sprawdzianem, czy perfekcyjne przygotowanie do ważnej rozmowy jest w stanie dać nam pewność siebie i jednocześnie zmniejszyć nasz stres. Systematyczne działania realizowane sumiennie krok po kroku doprowadzą do celu i zminimalizują stres.