Katar to jedna z najczęstszych dolegliwości sygnalizujących podrażnienie lub początki infekcji. Choć katar potrafi być bardzo uciążliwy, to często jest przez nas bagatelizowany. Kolor i konsystencja wydzieliny z nosa może nam pomóc określić, czy jest się czym martwić, czy to powodem jest np. alergia.
Katar alergiczny – woda z nosa
Nieżyt nosa, w wyniku którego pojawia się cieknąca przeźroczysta wydzielina to prawdopodobnie katar alergiczny. Jeżeli dodatkowo kichasz i pojawia się łzawienie oczu zażyj leki przeciwhistaminowe, które pomogą zwalczyć katar alergiczny. Podobnie wygląda też wydzielina kiedy wchodzimy z zimnego otoczenia do pomieszczenie o wyższej temperaturze, lub w reakcji na podrażnienie np. przez zanieczyszczenia powietrza.
Katar podczas infekcji
Wydzielina z nosa podczas infekcji bakteryjnej lub wirusowej może być w różnym stopniu podbarwiona na żółto-zielono. Zmiany kolorów pomiędzy żółtym a zielonym, zależą z jednej strony od dominującego w drogach oddechowych patogenu, a z drugiej są naturalnym zjawiskiem podczas przebiegu infekcji i komórek aktywnych w danym okresie stanu zapalnego. Problem najczęściej zaczyna się od dość rzadkiej wydzieliny, która może mieć lekko mleczne zabarwienie. Jeżeli uda nam się zwalczyć chorobę na tym etapie, to możemy uniknąć gęstej, ropnej wydzieliny, którą nawet dorosłym ciężko jest ewakuować z nosa i zatok. O podłożu wirusowym lub bakteryjnym kataru powinien decydować lekarz, którzy zaleci odpowiednie leki. Jeżeli na własną rękę chcemy walczyć z katarem, to wybierzmy niewysuszające śluzówki krople lub spreje do nosa, które pomogą go udrożnić. Pamiętajmy jednak, żeby korzystać z nich zgodnie z zleceniami producenta, ponieważ nadmierne zażywanie prowadzi do błędnego koła i dodatkowo nakręca wydzielanie zatykającego nas śluzu.
Katar z krwią
Wydzielina z nosa z widocznymi niteczkami krwi, to najczęściej wynik niewielkich i niegroźny pęknięć błony śluzowej tej okolicy. Łatwo do nich dochodzi w wyniku przesuszeń, np. przez suche, klimatyzowane powietrze, lub zbyt częste stosowanie kropki do nosa. Błonie śluzowej daje się też we znaki zbyt częste i gwałtowne wydmuchiwanie nosa. Z problemem krwi w wydzielinie z nosa warto udać się do lekarz gdy pojawia się ona bez wyraźniej przyczyny, stan taki utrzymuje się długo, a samej krwi jest sporo. Pomimo tego, że krew w katarze zwykle nie jest niczym niepokojącym, to w niektórych przypadkach może być przejawem niedoboru witam (np. Witaminy C), lub nawet toczącego się procesu nowotworowego.