Co oznaczają częste biegunki?

Biegunka nie jest przyjemnym doświadczeniem, a jeśli często nawraca, może być także niebezpieczna dla naszego zdrowia. Warto się wtedy zbadać i sprawdzić, czy nie cierpimy na, np. niedobór niacyny. Jakie są najczęstsze przyczyny częstych biegunek?

Zaburzona flora bakteryjna jelit

Jeśli często przyjmujemy antybiotyki, a nie bierzemy wtedy probiotyków, to nic dziwnego, że po kuracji antybiotykowej borykamy się z nawracającymi biegunkami. Flora bakteryjna jelit odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu naszego układu wydalniczego i tym, czy aby nie mamy biegunki. Jeśli jest ona zaburzona poprzez wyjałowienie jej antybiotykami, to pewne jest, że będziemy mieć biegunkę. Na szczęście, da się tego uniknąć czy choćby załagodzić. Jeśli następnym razem będziemy zmuszeni przyjmować antybiotyki, pamiętajmy o jednoczesnym stosowaniu probiotyku, dzięki czemu biegunki nie wrócą. Ponadto, warto jeść kefiry, jogurty naturalne i kiszonki, w których jest całe mnóstwo zdrowych bakterii.

Zespół jelita drażliwego

Inną przyczyną nawracających biegunek może być zespół jelita drażliwego. Ta nieprzyjemna przypadłość ma swoje przyczyny na tle nerwowym i im bardziej jesteśmy zestresowani, tym większe problemy jelitowe mamy. Dlatego właśnie, jeśli mamy nawracające biegunki, zastanówmy się, czy nie są one związane z naszym trybem życia i tym, ile mamy stresu w życiu codziennym. Jeśli okaże się, że przy każdym stresującym wydarzeniu musimy udawać się częściej do toalety niż zwykle, może okazać się, że to właśnie zespół jelita drażliwego. Najlepiej jednak wybrać się do specjalisty, który nas zdiagnozuje. Leczenie zespołu jelita drażliwego nie jest łatwe, ale da się załagodzić jego objawy. Z pewnością będzie nam się łatwiej żyło, jeśli już będziemy wiedzieć, co konkretnie nam dolega.

Niedobór niacyny

Niacyna to inaczej mówiąc, witamina B3. Jest ona bardzo potrzebna w organizmie i pomaga mu prawidłowo funkcjonować; odpowiedzialna jest m.in. za prawidłową pracę mózgu i obwodowego układu nerwowego. Jeśli niacyna nie będzie w naszym organizmie na odpowiednim poziomie, to może doprowadzić do wielu kłopotów zdrowotnych. Niacyna, a raczej jej niedobór odpowiedzialny jest m.in. za stany zapalne jamy ustnej i języka, ale także za biegunki! Warto zatem sprawdzić poziom niacyny w organizmie, bo może okazać się, że to właśnie przez to mamy kłopoty jelitowe i wystarczy, że zmienimy dietę na bogatą w niacynę, a wszystko wróci do normy.