Jedzenie prowadzi do poczucia sytości – przyjemnego uczucia satysfakcji i zmniejszenia głodu. Uczucie sytości po zjedzeniu obfitego posiłku jest normalną reakcją fizjologiczną na dużą ilość jedzenia i nikomu wtedy nie powinno przychodzić do głowy pytanie, co na wzdęcia. W końcu, kto może oprzeć się dodatkowej porcji, po zjedzeniu pysznego burgera?
Problemy zaczynają się wtedy, gdy to uczucie pojawia się po każdym posiłku i powoduje dyskomfort.
Objawy i przyczyny uczucia pełności po posiłkach
Ponieważ ściany żołądka składają się z gładkiej tkanki mięśniowej, rozszerzenie powyżej normalnej pojemności żołądka może powodować uczucie dystansu i dyskomfortu w górnej części brzucha i wtedy człowieka zaczyna się zastanawiać, co na wzdęcia. Jednak zanim podejmie się decyzje, warto poznać wszystkie objawy pełności po posiłkach.
Mogą one obejmować:
- dyskomfort lub ból w nadbrzuszu,
- wzdęcia,
- gazy,
- zmęczenie i / lub ospałość.
U niektórych osób uczucie pełności może wystąpić po zjedzeniu niewielkiej ilości jedzenia i to zaczyna być problem. W szczególności osoby z gastroparezą cierpiące na opóźnione opróżnianie treści żołądkowej mają problem, bowiem w wyniku tej dolegliwości jedzenie opuszcza żołądek w nienormalnie wolnym tempie lub całkowicie przestaje się poruszać.
Co na wzdęcia?
Zmiany stylu życia są najlepszą odpowiedzią na pytanie, co na wzdęcia – dlatego zacznij od tego, by mądrze wybierać swoje jedzenie. Jedz zbilansowaną dietę, która obejmuje pokarmy wolniej trawione i dające uczucie sytości na dłużej, takie jak:
- białko,
- zdrowe tłuszcze.
Następnym krokiem jest poznać wszystkie swoje ograniczenia i słabości. Jeśli Twoją słabością jest nadmierne jedzenie podczas posiłków, poświęć co tydzień trochę czasu na dostrojenie się do Twoich myśli i potrzeb Twojego ciała oraz tego, jak te potrzeby i uczucia są powiązane z jedzeniem. Wiedza to potęga, a zrozumienie psychologicznych czynników wyzwalających jest kluczowym krokiem na drodze do rozwoju zdrowych relacji z jedzeniem.
Co jeszcze możesz zrobić? Idź na spacer po posiłku. Spróbuj dać swojemu ciału trochę więcej czasu na podjęcie decyzji, czy jest pełne, zanim sięgniesz po dodatkową porcję lub deser. Unikaj też wyzwalaczy pokarmowych. Jeśli odczuwasz pełnię po zjedzeniu tylko niewielkich ilości jedzenia, staraj się unikać znanych Ci wyzwalaczy pokarmowych, które mają wpływ na Twój organizm. Na przykład, jeśli cierpisz na refluks, pokarmy takie jak czekolada, pomidory i owoce cytrusowe, pikantne potrawy oraz pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu mogą pogorszyć Twój stan i mogą prowadzić do przedwczesnej sytości i to nawet po małym posiłku.