Co to jest stulejka?

Stulejka określana jako defekt anatomiczny to przypadłość, która dotyka zarówno chłopców, jak i mężczyzn. Bardzo ważne jest, aby jak najprędzej zdecydować się na zabieg usunięcia stulejki, który jest bezpieczny i prosty, ponieważ nieleczona stulejka w przyszłości może powodować problemy seksualne i kompleksy.

Czym jest stulejka?

Stulejka jest to męskie schorzenie, które polega na zwężeniu się ujścia napletka. Uniemożliwia to lub też znacznie utrudnia ściąganie napletka w stanie spoczynku penisa lub też we wzwodzie.

W przypadku niemowlaków stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym, dlatego też nie powinna ona wzbudzać niepokoju rodziców do ukończenia przez dziecko 2 roku życia. Jeśli natomiast stan ten utrzymuje się pomiędzy 3-4 rokiem życia konieczna jest wizyta u lekarza.

Wyróżniamy następujące rodzaje stulejki:
– wrodzona
– nabyta
– pełna (w tym przypadku napletek nie odsłania całej żołędzi prącia)
– niepełna (żołądź częściowo odsłonięty, odsłonięty w pełni, gdy penis znajduje się w stanie erekcji lub we wzwodzie).

Przyczyny stulejki

Stulejka wrodzona jest wynikiem zwężenia napletka. Natomiast w przypadku stulejki nabytej za większość przypadków jej powstania odpowiada nieodpowiednia higiena miejsc intymnych. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Stulejka może powstawać także w wyniku stanów zapalnych napletka, urazów prącia, blizn powstałych na napletku lub cukrzycy. W ostatnim przypadku osoby chorujące na cukrzycę są podatne na zakażenia układu moczowego, w wyniku którego w okolicach cewki moczowej gromadzą się bakterie, co może prowadzić do infekcji napletka, a w następstwie do powstania stulejki. Co więcej, u cukrzyków proces gojenia się ran bywa spowolniony oraz utrudniony, dlatego też jakiekolwiek urazy napletka niosą za sobą ryzyko zwężenia ujścia napletka.

Jak usunąć stulejkę?

Nieleczona stulejka u nastolatków może prowadzić do kompleksów, natomiast u dorosłych mężczyzn wiąże się z problemami seksualnymi, dlatego też defekt ten powinien zostać jak najszybciej zlikwidowany.

U małych dzieci leczenie polega na zwalczaniu stanu zapalnego oraz na przestrzeganiu higieny. W dużej liczbie przypadków stosowanie specjalnych maści i kremów jest wystarczające, jednakże czasami zdarza się, że niezbędny okazuje się zabieg operacyjny.

U dorosłych natomiast z reguły jedynym sposobem usunięcia stulejki jest właśnie operacja, podczas której usuwana jest zwężona część napletka (obrzezanie) lub też napletek jest poszerzany, tak, aby mógł swobodne zsuwać się z żołędzi. Plastyka napletka może prezentować się nieco korzystniej niż jego całkowite usunięcie, jednakże nie zawsze okazje się ona skuteczna i wtedy konieczna staje się operacja.