Zaparcia mogą być irytujące, a czasem nawet bolesne. Zwykle można łatwo sobie z nimi poradzić, wprowadzając proste zmiany do stylu życia. Jednak w niektórych przypadkach może występować większy problem, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, który poradzi najlepsze leki przeczyszczające na taką nieustanną dolegliwość.
Skąd wiedzieć, kiedy sięgnąć po leki przeczyszczające?
Czas wypróżnienia różni się bardzo u różnych osób – od 3 wypróżnień dziennie, do 1 wypróżnienia co 3 dni. Więc jeśli nie wypróżniasz się każdego dnia, to niekoniecznie oznacza, że masz problem i w związku z tym, przyszedł czas na leki przeczyszczające. Zaparcia występują tylko wtedy, gdy masz problemy z wypróżnieniem lub nie wypróżniasz się tak często, jak zwykle.
Możesz także:
- mieć twarde stolce,
- przekazywać tylko małe ilości naraz,
- czuć się zablokowanym,
- czuć się jakby jelita nie były całkowicie wypróżnione.
Jeśli masz zaparcia, prawdopodobnie czujesz się z tym nieswojo, więc mądrze jest nie tylko sięgnąć doraźnie po leki przeczyszczające, ale przede wszystkim znaleźć przyczynę, a następnie coś z tym zrobić.
Szukanie przyczyny zaparć
Zatem konieczne jest ustalić, co powoduje zaparcia w Twoim konkretnym przypadku. Zaparcia są spowodowane przez okrężnicę (część układu trawiennego) wchłaniającą za dużo wody z pożywienia. Oznacza to, że stolce, które powstają pod koniec procesu trawienia, stają się suche i twarde, co utrudnia ich przekazywanie, a leki przeczyszczające zwykle mają na celu je zmiękczyć, ułatwiając wypróżnienie.
Zwykle zaparcia mają miejsce z następujących powodów:
- brak wystarczająco dużej ilości błonnika w organizmie,
- wypijanie zbyt małej ilości wody,
- za mało aktywności fizycznej,
- ignorowanie chęci oddania stolca, kiedy jest to konieczne,
- stres.
Z zaparciami można również się zmagać, będąc w ciąży, chorując na cukrzycę lub chorobę nerwową, bądź też mając problemy z przewodem pokarmowym, takie jak zespół jelita drażliwego, lub hemoroidy.
Leczenie i zapobieganie zaparciom
Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby zapobiec zaparciom i leczyć je, jeśli tak się stanie. Obejmują one:
- spożywanie większej ilości produktów bogatych w błonnik,
- picie dużej ilości wody i innych płynów,
- regularne wykonywanie ćwiczeń,
- pójście do toalety, kiedy zajdzie taka potrzeba, bez opóźnień.
Jeśli te środki nie działają, poproś lekarza o radę. Być może będzie musiał przepisać leki przeczyszczające, aby wprawić jelita w ruch. Z całą pewnością udzieli profesjonalnej porady, tym samym niosąc upragnioną ulgę.