W swoim życiu osoba z niepełnosprawnością poruszająca się na wózku inwalidzkim często napotyka pewne trudności. Jedną z nich jest dbanie o higienę. Łazienki bowiem zwykle nie są odpowiednio wyposażone. Warto poznać sposoby, które mogą ułatwić codzienne utrzymywanie higieny niepełnosprawnemu.
Krzesło pod prysznic dla niepełnosprawnego
Jeśli w naszym domu w łazience posiadamy prysznic, osobie niepełnosprawnej trudno będzie dbać o codzienną higienę. Poruszając się na wózku, nie będzie ona bowiem mogła samodzielnie ustać pod prysznicem. To znacznie komplikuje normalne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej, szczególnie jeśli zależy jej na prowadzeniu względnie samodzielnego życia. Rozwiązaniem dla tej uciążliwej sytuacji może być specjalne krzesło pod prysznic. Dzięki niemu chory będzie mógł podczas codziennej toalety bez problemu wziąć prysznic. Zwiększy to z pewnością poziom jego samodzielności i poprawi ogólny komfort jego życia. Zakup takiego sprzętu powinien być jednak w pełni przemyślany, aby spełniał on wszelkie oczekiwania osoby, która będzie z niego korzystać. Pamiętajmy przede wszystkim o jej bezpieczeństwie. W tym celu warto zwrócić uwagę, aby krzesło pod prysznic na swoich nóżkach posiadało specjalne nakładki antypoślizgowe. Dzięki temu osoba z niego korzystająca będzie miała poczucie stabilności, a w ten sposób zminimalizujemy ryzyko ewentualnych wypadków. Pamiętajmy także, aby krzesło pod prysznic wykonane było z materiałów, które są odporne na wilgoć. Nie chcemy przecież, aby po kilku użyciach nasz sprzęt zaczął na przykład rdzewieć. Warto też zwrócić uwagę na to, czy krzesło pod prysznic będzie łatwe w czyszczeniu. Utrzymywanie go w czystości jest bowiem bardzo ważne, aby zapewnić odpowiednią higienę osobie korzystającej z niego. Jeśli mamy taką możliwość, możemy pod prysznicem zamontować siedzisko, które na stałe będzie przymocowane do ściany. Pamiętajmy, aby siedzisko miało otwory, które pozwolą na wydostawanie się nadmiaru wody.
Jak dbać o higienę osoby leżącej?
Niekiedy osoba niepełnosprawna nie jest w stanie poruszać się nawet na wózku inwalidzkim. Należy jednak pamiętać, że regularne dbanie o higienę takiej osoby jest niezwykle ważne. Ten obowiązek spoczywa w takiej sytuacji głównie na opiekunach niepełnosprawnego. Czynności pielęgnacyjne należy wykonywać wówczas w łóżku. Warto zabezpieczyć je specjalną folią, która sprawi, że pościel nie zamoczy się. Do oczyszczenia ciała osoby leżącej będziemy potrzebować co najmniej dwóch gąbek. Jedną powinniśmy przeznaczyć do higieny miejsc intymnych, a druga posłuży nam do mycia pozostałych części ciała. Osobna gąbka powinna zostać przeznaczona do mycia twarzy osoby niepełnosprawnej. Oczywiście poza gąbkami warto przygotować obok łóżka ciepłą wodę z mydłem, w którem należy moczyć gąbki. Mycie ciała osoby niepełnosprawnej powinniśmy rozpocząć od górnych jego części. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o dokładnym osuszeniu ciała po kąpieli. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia powstawania ewentualnych ran czy odleżyn. Za najtrudniejsze w higienie osób leżących ich opiekunowie uważają najczęściej umycie głowy. Aby nieco zmniejszyć ten wysiłek, polecane jest zainwestowanie w miskę pneumatyczną. Sprzęt taki pozwoli na komfortowe umycie głowy osoby niepełnosprawnej w pozycji leżącej. Osobie niepełnosprawnej należy zapewnić regularnie standardową higienę z użyciem wody. Jeśli jednak wyjątkowo potrzebujemy na szybko przeprowadzić czynności pielęgnacyjne, z pomocą przyjdą nam akcesoria takie jak na przykład nawilżane chusteczki czy żele antybakteryjne. Te ostatnie będą przydatne szczególnie przy regularnym oczyszczaniu dłoni osoby niepełnosprawnej, na których gromadzą się drobnoustroje, które mogą wywoływać różnorodne infekcje w jej organizmie. Żele takie najczęściej mają w swoim składzie dodatek alkoholu, dzięki czemu naprawdę skutecznie walczą z bakteriami. Pamiętajmy jednak także o odpowiednim nawilżaniu skóry dłoni, gdyż żel z zawartością alkoholu może ją nadmiernie wysuszać, co doprowadzić może do jej pękania i powstawania bolesnych, niekiedy nawet krwawiących, ran.