O zaletach soczewek kontaktowych z pewnością wiedzą ich użytkownicy. Są bardzo popularnym rozwiązaniem wśród osób dotychczas noszących okulary. Główną przyczyną rosnącego grona zwolenników „kontaktów”, jest brak ograniczeń, które spotykają osoby noszące okulary. Aby jak najdłużej móc cieszyć się możliwością ich użytkowania, należy dbać o nie i przestrzegać kilku zasad dotyczących użytkowania.
Higiena podstawą użytkowania
Używanie soczewek kontaktowych wiąże się z ich zakładaniem, zdejmowaniem oraz przetrzymywaniem w specjalnym płynie i odpowiednim pojemniku. Bardzo często zdarza się, że podczas tych czynności nie są przestrzegane zasady higieny. Wynika to głównie z braku czasu lub złych przyzwyczajeń. Pierwszą i najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać podczas zakładania i zdejmowania szkieł, jest dokładne mycie i osuszanie rąk. W przeciwnym wypadku do oka wprowadzane zostają bakterie oraz drobnoustroje, które mogą szybko spowodować zakażenie.
W przypadku kobiet ważny jest również moment nakładania i zmywania makijażu. Chodzi głównie o makijaż oczu. Soczewki kontaktowe zakładamy przed wykonaniem makijażu i zdejmujemy przed jego zmyciem. Tylko w ten sposób unikniemy przedostania się drobinek cieni lub tuszu do oka. Nawet najdelikatniejsze kosmetyki antyalergiczne, jeśli utkwią w oku, mogą uszkodzić soczewkę lub rogówkę oka. Takie podrażnienie może spowodować czasowy lub stały brak możliwości używania soczewek kontaktowych.
Sposób pielęgnacji soczewek powinien być zgodny z instrukcją podaną na opakowaniu płynu do ich pielęgnacji. Zwykle po użyciu, wystarczy przez około 10 sekund delikatnie pocierać palcem trzymaną w dłoni i zanurzoną w płynie soczewkę. Kolejnym krokiem jest przełożenie soczewki do wysuszonego wcześniej pojemniczka i zamknięcie go. Przedostanie się do oka zanieczyszczeń z rąk, opakowania soczewek lub resztek kosmetyków może skutkować nie tylko zakażeniem, ale również tym, czego najbardziej obawiają się osoby używające „kontaktów”, czyli przesuszeniem lub uszkodzeniem rogówki oka.
Przenoszenie
Soczewki kontaktowe dwutygodniowe przeznaczone są do noszenia w trybie ciągłym przez tydzień lub z przerwami na noc przez dwa tygodnie. Ta sama zasada dotyczy soczewek miesięcznych. Istnieją wyjątki, o czym znajdziemy informację na opakowaniu soczewek lub na stronie producenta. Noszenie soczewek kontaktowych dwutygodniowych przez miesiąc nie jest dobrym sposobem na oszczędzanie. Nie warto bowiem robić takich rzeczy kosztem własnego zdrowia. Zużyte soczewki tracą swą wilgotność, łatwiej się odkształcają, a co za tym idzie, powodują wysuszenie oraz podrażnienie oka. Niewłaściwy kształt soczewki może z kolei uszkodzić rogówkę.
Zbyt długie noszenie soczewek w ciągu dnia, a nawet w nocy również niesie ze sobą szereg komplikacji. Nowoczesne soczewki kontaktowe, które przeznaczone są do używania również w trybie nocnym, są wykonane z przepuszczalnych powietrze materiałów. Nie jest to jednak 100%- wa przepuszczalność. Dla oka bardzo ważna jest nocna regeneracja. Ciągłe używanie soczewek w nocy może spowodować stałe pogorszenie wzroku lub niedotlenienie rogówki, a w konsekwencji zespół suchego oka.