Eternit na dachu jest niebezpieczny, dlatego należy go jak najszybciej usunąć. Trzeba go zamienić na inne – nie tylko bardziej wytrzymałe, ale i ekologiczne materiały. Dachówka to jeden z nich. Warto jednak dowiedzieć się, dlatego eternit tak niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Szkodliwe działanie eternitu – dlaczego nam szkodzi?
Dachówka, blachodachówka i inne materiały wyparły całkowicie eternit, który co prawda nie pojawia się na nowych budynkach, ale cały czas można go znaleźć na tych sprzed wielu lat. Eternit jest bardzo szkodliwy i należy to podkreślać na każdym kroku. Jego szkodliwość pojawia się, dopiero kiedy płyty są zniszczone albo rozpoczęto ich demontaż, a następie utylizację. Azbest jest w stanie przyczynić się do wystąpienia raka, dlatego trzeba się z nim obchodzić wyjątkowo ostrożnie.
Azbest występujący w cementowo-włóknowych płytach falistych jest bezustannie usuwany, a do 2032 roku ma on został całkowicie zutylizowany. Takie zasady wprowadziła Unia Europejska i Polska musi się do ich dostosować. Decyzja o usuniecie szkodliwego materiału, została podjęta w 2002 roku. Oznacza to, że dachy oraz ściany, na których widnieją cementowe płyty z eternitem, muszą zniknąć. Przypomnijmy, że materiał cieszył się największą popularnością w latach 60.oraz 70.
Nowotwory, infekcje i inne skutki uboczne używania eternitu
Azbest jest w stanie siać poważne spustoszenie w naszym organizmie. Przede wszystkim, kiedy przedostanie się do układu oddechowego. Osiada się w pęcherzykach płucnych i nie potrafi znaleźć drogi powrotem, dlatego pozostaje w płucach, co przekłada się nie tylko na gorsze samopoczucie, ale także problemy z oddychaniem i różne choroby oraz schorzenia tego układu. Choroba wywołana eternitem nazywa się azbestoza – oprócz kaszlu i dyskomfortu występują także duszności. Po dłuższym kontakcie można nabawić się zapalenia opłucnej, zwiększa się także ryzyko występowania raka płuc, opłucnej czy też krtani. Eternit nie zagraża od razu i nie daje o sobie znać. Skutki uboczne mieszkania w domu z azbestowym dachem czy ścianami pojawiają się po 20,30 latach. Jeśli dostanie się on do układu pokarmowego, to w przeciwieństwie do układu oddechowego zostaje szybko usunięty.
Jakie szczęście, że dachówka to o wiele zdrowsza i ładniejsza alternatywa stosowana we współczesnym budownictwie.