Krwawienie z nosa jest dolegliwością o charakterze dość powszechnym oraz przytrafiającą się osobom w różnym wieku. Najczęściej powody występowania krwawienia z nosa nie są poważne, jednakże jeśli krwotoki te są częste, a przy tym intensywne należy koniecznie udać się do lekarza. Dlaczego zatem z naszego nosa leci krew? Poznajmy możliwe przyczyny!
Krwawienie z nosa
Nasz nos jest zbudowany z części mięśniowej, chrzęstnej oraz skórnej. Co więcej, jest on także podzielony na dwie jamy nosowe, których wnętrze wyściela błona śluzowa. Nasza śluzówka jest bardzo silnie unaczyniona, a przy tym podatna na uszkodzenia, dlatego też w przypadku delikatnych urazów mechanicznych lub mocnego wydmuchiwania nosa łatwo doznaje uszkodzeń mogących powodować krwawienia.
W większości przypadków krwawienia z nosa nie są poważne, nie stwarzają też niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia i życia. Są to krwawienia pochodzące z przednio-dolnej części nosa, tzw. splotu Kiesselbacha lub Little’a. Jednakże w niektórych sytuacjach krwotok z nosa może być intensywniejszy, zwłaszcza gdy pochodzi z tylnej części przegrody nosowej.
Przyczyny krwawienia z nosa
– Miejscowy uraz spowodowany zbyt mocnym wydmuchiwaniem nosa, kichnięciem lub też dłubaniem w nosie,
– Nadciśnienie tętnicze,
– Wysiłek fizyczny,
– Choroby przebiegające z wysoką gorączką,
– Polipy nosa,
– Przesuszenie błony śluzowej (zbyt niska wilgotność powietrza, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach)
– Stan zapalny,
– Nabyte zaburzenia krzepnięcia,
– Nadżerka błony śluzowej,
– Ciało obce w nosie.
Powyższe przyczyny należą do powszechnych. Takie krwotoki jesteśmy przeważnie w stanie zahamować w ciągu 10 minut. Jednakże może zdarzyć się, że krwawienie z nosa oznacza poważne choroby, wśród których wyróżnia się:
– hemofilię,
– nowotwory nosogardła,
– choroby wątroby takie jak marskość wątroby,
– choroby hormonalne,
– choroby zakaźne.
Jak zatamować krwotok z nosa?
Mimo że krwawienie z nosa nie jest przypadłością rzadką i z pewnością większości z nas zdarzyła się przynajmniej raz w życiu, wiele osób nie zawsze wie, co robić w takich sytuacjach. Bardzo częstym błędem jest odchylanie głowy do tyłu, czego robić się nie powinno! Głowę pochylamy do przodu, delikatnie przyciągając ją do brody. Ułożenie głowy w pozycji przechylonej do tyłu może powodować spływanie krwi po tylnej ścianie gardła. Bardzo ważne jest, aby umożliwić krwi swobodne wypłynięcie i nie hamowanie jej biegu watą lub innymi materiałami i opatrunkami. Aby oczyścić nos ze skrzepów, powinniśmy usiąść w lekko pochylonej do przodu pozycji i delikatnie zaciskać płaty nosa. Jeśli krwawienie ustało pamiętajmy, aby nie wydmuchiwać nosa! Bardzo ważne podczas krwotoku jest także spokojne oddychanie pacjenta przez usta oraz schładzanie jego karku i czoła opatrunkiem żelowym lub zimnym okładem.