Badanie żywności przy pomocy Soeks ecovisor f4 to doskonały sposób na upewnienie się, że nie spożywamy szkodliwych pestycydów, wzmacniaczy smaku i innych dodatków. Lokalne bazarki zachęcają reklamami najlepszej jakości warzyw i owoców, ale czy naprawdę takie właśnie są, czy sprzedawcy starają się jedynie wzbogacić o kilka złotych. Przypomnijmy, że różnice w cenach pomiędzy warzywami w sklepach dyskontowych a straganami z organiczną żywnością mogą wynosić nawet kilka złotych na kilogramie. To sporo, jeśli przygotowujesz duże ilości świeżych przetworów, soków czy zup.
Część sprzedawców twierdzi, że uprawa bez stosowania nawozów czy sztucznych oprysków nie ma prawa przetrwania, gdyż wiąże się to nie tylko z dużym ryzykiem, ale jednocześnie stratami w przypadku kwaśnych deszczy czy plag szkodników. Nie możemy wierzyć na słowo, dlatego przed spożyciem zbadajmy oferowane owoce, warzywa i mięso.
Urządzenia do badania żywności wyglądem przypominają telefony komórkowe i pozwala na zbadanie jakości warzyw, owoców oraz mięsa, czyli większości produktów stanowiących naszą dietę. Kontroli podlega poziom azotanów, które w dużych ilościach są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu i wpływają na funkcjonowanie wszystkich narządów. Co oznaczają azotany w produktach spożywczych? Przede wszystkim to przejaw stosowania sztucznych nawozów oraz substancji chemicznych w okresie wzrostu. Z kolei w przypadku mięsa to środek konserwującym wstrzykiwany w celu wydłużenia daty przydatności oraz zwiększenia wagi mięsa.
Soeks ecovisor f4 pozwala na badanie jabłek, bananów, cytrusów, ananasa, winogron, gruszek, truskawek, wiśni, awokado i wielu innych owoców. Kiedy urządzenie przyłożysz do marchewki, cebuli, grzybów, ziemniaków, papryki, kapusty i pozostałych warzyw również otrzymasz wynik i dowiesz się, czy dany produkt wart jest zjedzenia, a może lepiej po niego nie sięgać.
]]>
Człowiek zauważa przekrwione oczy z wielu przyczyn. Pojawiają się one na skutek poszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych występujących w gałce ocznej. W wielu przypadkach jest to efekt podrażnienia spojówki oraz twardówki. W niektórych przypadkach podrażnienie mogło dotknąć błony naczyniowej oka, a nawet rogówki. W takich sytuacjach mamy do czynienia również z innymi objawami, a więc chociażby mdłościami, wymiotami, bólem głowy, wyciekiem z nosa oraz ogólnym spadkiem formy. Wtedy konieczne jest udanie się do okulisty. W takich przypadkach objawy z reguły oznaczają chorobą, której nie można wyleczyć w zaciszu własnego domu. Inną przyczyną przekrwionych oczu jest atak jaskry, alergia, a nawet skutki uboczne związane z przyjmowaniem wybranych leków.
Kiedy wziąć pod uwagę choroby objawiające się przekrwieniem można wskazać na przykład na zespół suchego oka. Oprócz czerwonych oczy występuje również suchość pod powieką, ciężkość i zmęczone powieki. To problem z którym zmagają się przede wszystkim osoby pracujące cały dzień przed komputerem, a następnie odpoczywające z telewizorem.
Przekrwione oczy objawiają się także na skutek infekcyjnego zapalenia spojówek. Choroba ta jest objawem infekcji bakteryjnej bądź wirusowej. W takiej sytuacji występuje również wydzielina ropno-surowicza, świąd oka oraz spuchnięta powieka. Jeszcze inna przyczyna polega na chemicznym podrażnieniu spojówek, które może pojawić się każdego dnia w trakcie nakładania makijażu bądź mycia twarzy. Jest to najmniej skomplikowany problem i już kilka kropel dobrych kropli do oczu okaże się wystarczającym rozwiązaniem. To oczywiście tylko wybrane choroby, gdyż jest ich o wiele więcej i w większości przypadków konieczna jest konsultacja z okulistą.
Leczenie przekrwionych oczu nie zawsze jest takie same. Działać trzeba bardzo szybko w przypadku mechanicznych oraz chemicznych urazów. Sytuacja jest niebezpieczna również, kiedy mają miejsce ograniczenia widzenia, występują koła błyskowe przy źródle światła, albo ból nie pozwala normalnie funkcjonować.
Przekrwione oczy nie mogą być zignorowane pod żadnym względem, jednakże w niektórych przypadkach sytuacja jest o wiele gorsza. Chodzi przede wszystkim o intensywny ból głowy oraz zdecydowane problemy z widzeniem. Podwójne widzenie, wytrzeszcz oczy okaz zakażenia oczu powinny skłonić do natychmiastowej reakcji. W trakcie leczenia używa się głównie kropli do oczu, leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.
]]>Większości osób przydarzyło się, że do oka dostało się jakieś niewielkie ciało obce. Mógł to być nawet mały paproch, który jednak okazywał się niezwykle problematyczny. Niestety często nie udaje się tak łatwo pozbyć się ciała obcego, a w skrajnych przypadkach trzeba udać się do okulisty. Należy zaznaczyć, że w przypadku dostania się do oka twardego, ostrego lub stosunkowo dużego ciała obcego nie należy podejmować samodzielnych prób wyciągnięcia go, a natychmiastowo udać się do okulisty lub bezpośrednio do szpitala.
Oko jest na tyle wrażliwym narządem, że bardzo łatwo je uszkodzić i trzeba to robić wedle ściśle określonych procedur. Gdy dostanie się do oka cokolwiek, z czym nie da się poradzić sobie samodzielnie, należy zakryć oko czymś ciemnym lub je zakleić, tak by oko w naturalny sposób się nie ruszało. Spowoduje to uniknięcie poważniejszych i samoistnie powstających uszkodzeń. W przypadkach, gdy do oka dostanie się na przykład mały paproch, mucha lub, chociażby komar, można poradzić sobie samodzielnie. Sól fizjologiczna do oka spisze się w takich sytuacjach idealnie.
Powszechnie wykorzystywana w medycynie sól fizjologiczna to roztwór soli, który ma stężenie podobne do płynów ustrojowych. Jego wykorzystanie pozwala na przemywanie ran lub wprowadzanie do organizmu substancji aktywnych, bez podrażniania ustroju, gdyż jest to dla niego naturalny płyn. Sól fizjologiczna do oka nie podrażnia go, przez co może być wykorzystywana do przemywania oka. Należy ją stosować zamiast wody lub jakichkolwiek innych płynów, które znajdują się pod ręką, a mogą oko nie tylko podrażniać, ale także przede wszystkim wprowadzać dodatkowe ciała obce. Sól fizjologiczna nie powinna powodować jakichkolwiek problemów i można ją wykorzystywać do obmywania wszelkiego rodzaju ran, a także oczu lub innych newralgicznych elementów ciała.
W momencie dostania się do oka ciała obcego wystarczy zakropić kilka kropel do oka, a następnie poruszać nim we wszystkich kierunkach. Następnie należy powtórzyć procedurę. Z czasem w naturalny sposób powinny popłynąć łzy, które są roztworem podobnym do soli fizjologicznej. W ten sposób powinno dojść do wypłukania ciała obcego, które może zatrzymać się na przykład na powiece. Wtedy należy je delikatnie wypłukać lub wyciągnąć ręcznie.
]]>Zdrowa oraz dobrze zbilansowana dieta przekłada się nie tylko na wymarzoną sylwetkę, ale przede wszystkim na zdrowy organizm, który rzadko musi zmagać się z infekcjami oraz chorobami. W menu osoby dbającej o oczy znajdują się spore dawki witaminy A. Jest ona bardzo ważna, gdyż w momencie jej niedoboru ciężko jest dostrzec cokolwiek po zapadnięciu zmroku. Jeśli niedobory nie zostają uzupełnione można nawet całkowicie stracić wzrok. Dobra informacja jest taka, że nie trzeba od razu biec do apteki i nabywać suplementy. Warto jednak przyjrzeć się własnemu menu i upewnić się, że spożywamy wspomnianą witaminę zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Można ją znaleźć głównie w marchewkach, szczawiu, szpinaku, papryce, porze, pomidorach, dyni, mango oraz brokułach. Znaczne ilości witaminy występują w wątróbce, margarynie, żółtku jajka, twarogu oraz tłustych rybach. Już kromka chleba grubo posmarowana masłem na śniadanie, a do tego ryba z warzywami na obiad zapewnią odpowiednią ilość witaminy A na każdy dzień.
Witaminy wchodzące do grupy B słyną ze swych właściwości zdrowotnych, kiedy mowa o wzroku. Sięgają po nie osoby, które regularnie zmagają się ze zmęczonymi oczami, a także źle widzą. Mowa przede wszystkim o witaminie B1, która w początkowych fazach wad wzroku jest w stanie zdecydowanie opóźnić konieczność sięgnięcia po okulary korekcyjne. Witamina B2 odgrywa niemniejszą rolę, gdyż osoby, które wykryją w organizmie jej braki zmagają się z łzawieniem oczu oraz gorzej widzą. W związku z ważną rolą wymienionych witamin należy wzbogacić dietę w nasiona słonecznica, ryż, ciemne pieczywo, kasze, ryby, warzywa oraz owoce. Nie może w niej zabraknąć jajek, pieczarek, twarogu oraz innych serów, a także różnorodnych pestek oraz nasion.
Jak widać na podstawie omówionych przykładów uzupełnianie niedoborów witamin, które odpowiadają za dobry wzrok nie jest wcale trudne. Warzywa owoce, masła, sery oraz inne produkty znajdują się w diecie większości osób. Należy tylko kontrolować ich ilości oraz upewnić się, że regularnie dajemy odpocząć naszym oczom.
]]>Uraz oka, to stan w którym dochodzi do uszkodzenia jego tkanek na skutek działania czynników zewnętrznych (mechanicznych, termicznych, chemicznych). Urazy mechaniczne oka dzielimy na:
· zamknięte – takie jak stłuczenia, rany warstwowe oraz ubytki nabłonka rogówki
· otwarte:
· pęknięcia gałki ocznej
· rany penetrujące
· rany perforujące
· ciała obce wewnątrz gałki ocznej.
W przypadku urazów mechanicznych oka, istnieje zasada, że objawy bólowe są odwrotnie proporcjonalne do zaawansowania urazu. Z tego powodu drobne, szybko gojące się urazy, typu ciało obce pod powieką lub ubytek rogówki, mogą powodować bardzo silny ból, a ciężkie urazy, jak perforacja i penetracja gałki ocznej, mogą dawać słabsze objawy bólowe. Objawem poważniejszych urazów są często krwotoki podspojówkowe oraz do komory przedniej i ciała szklistego. Uraz otwarty często objawia się obniżonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
Najważniejszych sposobem na uniknięcie urazów mechanicznych oka jest przestrzeganie zasad BHP oraz stosowanie masek i okularów ochronnych podczas wykonywania wszelkich czynności mogących stanowić zagrożenie dla oczu. Należy również zachować zdrowy rozsądek przy wykonywaniu niebezpiecznych czynności, takich jak odpalanie fajerwerków, otwieranie szampana. Z uwagi na możliwe ciężkie powikłania związane z urazami mechanicznymi oka, po wystąpieniu urazu, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty, a przy poważnych urazach – do szpitala z oddziałem okulistycznym. Leczenie powierzchniowych, drobnych urazów prowadzi się za pomocą maści oraz kropli z antybiotykiem. Zranionego oka najczęściej nie zakleja się opatrunkiem, gdyż wydłuża to czas gojenia. Erozje nabłonka ulegają regeneracji w czasie około 48 godzin. Większe rany rogówki wymagają szycia.
]]>
Używanie soczewek kontaktowych wiąże się z ich zakładaniem, zdejmowaniem oraz przetrzymywaniem w specjalnym płynie i odpowiednim pojemniku. Bardzo często zdarza się, że podczas tych czynności nie są przestrzegane zasady higieny. Wynika to głównie z braku czasu lub złych przyzwyczajeń. Pierwszą i najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać podczas zakładania i zdejmowania szkieł, jest dokładne mycie i osuszanie rąk. W przeciwnym wypadku do oka wprowadzane zostają bakterie oraz drobnoustroje, które mogą szybko spowodować zakażenie.
W przypadku kobiet ważny jest również moment nakładania i zmywania makijażu. Chodzi głównie o makijaż oczu. Soczewki kontaktowe zakładamy przed wykonaniem makijażu i zdejmujemy przed jego zmyciem. Tylko w ten sposób unikniemy przedostania się drobinek cieni lub tuszu do oka. Nawet najdelikatniejsze kosmetyki antyalergiczne, jeśli utkwią w oku, mogą uszkodzić soczewkę lub rogówkę oka. Takie podrażnienie może spowodować czasowy lub stały brak możliwości używania soczewek kontaktowych.
Sposób pielęgnacji soczewek powinien być zgodny z instrukcją podaną na opakowaniu płynu do ich pielęgnacji. Zwykle po użyciu, wystarczy przez około 10 sekund delikatnie pocierać palcem trzymaną w dłoni i zanurzoną w płynie soczewkę. Kolejnym krokiem jest przełożenie soczewki do wysuszonego wcześniej pojemniczka i zamknięcie go. Przedostanie się do oka zanieczyszczeń z rąk, opakowania soczewek lub resztek kosmetyków może skutkować nie tylko zakażeniem, ale również tym, czego najbardziej obawiają się osoby używające „kontaktów”, czyli przesuszeniem lub uszkodzeniem rogówki oka.
Soczewki kontaktowe dwutygodniowe przeznaczone są do noszenia w trybie ciągłym przez tydzień lub z przerwami na noc przez dwa tygodnie. Ta sama zasada dotyczy soczewek miesięcznych. Istnieją wyjątki, o czym znajdziemy informację na opakowaniu soczewek lub na stronie producenta. Noszenie soczewek kontaktowych dwutygodniowych przez miesiąc nie jest dobrym sposobem na oszczędzanie. Nie warto bowiem robić takich rzeczy kosztem własnego zdrowia. Zużyte soczewki tracą swą wilgotność, łatwiej się odkształcają, a co za tym idzie, powodują wysuszenie oraz podrażnienie oka. Niewłaściwy kształt soczewki może z kolei uszkodzić rogówkę.
Zbyt długie noszenie soczewek w ciągu dnia, a nawet w nocy również niesie ze sobą szereg komplikacji. Nowoczesne soczewki kontaktowe, które przeznaczone są do używania również w trybie nocnym, są wykonane z przepuszczalnych powietrze materiałów. Nie jest to jednak 100%- wa przepuszczalność. Dla oka bardzo ważna jest nocna regeneracja. Ciągłe używanie soczewek w nocy może spowodować stałe pogorszenie wzroku lub niedotlenienie rogówki, a w konsekwencji zespół suchego oka.
]]>Utrzymanie chodników w dobrej kondycji jest szczególnie istotne, gdyż pozwala zapobiegać wypadkom i chronić pieszych. Jednak nierówności, dziury czy odstające części zwiększają ryzyko potknięcia. Takie sytuacje mają miejsce niezwykle często i winę za to ponosi zarządca chodników. O ubezpieczenie można ubiegać się, kiedy na skutek poślizgnięcia czy potknięcia wystąpiła szkoda. Zły stan chodnika będący zaniechaniem obowiązków zarządcy, który przyczynił się do wypadku to kolejna sytuacji umożliwiająca otrzymanie ubezpieczenia. Wypadek w trakcie prac remontowych także umożliwia uzyskanie zadośćuczynienia.
Niebezpieczne sytuacje na chodniku mogą wywołać spory uszczerbek na zdrowiu, co może wiązać się z koniecznością rozpoczęcia rehabilitacji, przerwy w pracy i w efekcie znacznym pogorszeniu sytuacji materialnej. W omawianej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia prawnego, jakie zapewnia adwokat Pabianice to jedno z miast w Polsce, gdzie każdego roku co najmniej kilkadziesiąt osób uzyskuje pieniądze za wypadki, które miały miejsce na chodniku. Jest to uwarunkowane złym stanem dróg i poboczy, a także brakiem działań ze strony zarządców.
Kiedy przechodzień ulegnie wypadkowi na chodniku, może otrzymać jednorazowe odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia, czyli wydatki na specjalistę oraz koszty dojazdu. Odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu – wsparcie finansowe przekazywane jest osobom, które na skutek wypadku nie mogą kontynuować pracy zawodowej. Jednorazowe odszkodowanie za poniesione straty to efekt utraty klienta albo kontrahenta. Jeśli wypadek jest poważny, a kontynuacja dotychczasowej pracy niemożliwa, ubezpieczalnia pokryje również koszty przekwalifikowania (kursy, szkolenia itd.). W sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległo mienie – laptop, odzież, torebka, telefon można uzyskać równoważność przedmiotów. Ustawodawca przewidział także rentę umożliwiającą zaspokojenie zwiększonych potrzeb – konieczność rehabilitacji, zakup leków czy środków medycznych.
]]>Przede wszystkim musimy sobie uzmysłowić, że na jakość wody wpływa wiele czynników, między innymi: w jaki sposób została ona pozyskana i uzdatniona, jaki ma stopień czystości, czy została właściwie przefiltrowana, jakie ma minerały, pH oraz potencjał redoks (powinien on być ujemny). Ponieważ temat jest bardzo rozległy, w dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu nasycenia wody aktywnym wodorem, który sprawia, że woda ma właściwości uzdrawiające.
Woda silnie nasycona wodorem powstaje poprzez połączenie wody z wolnym wodorem – jednak nie dochodzi do wiązania między tymi cząsteczkami. W 1998 roku japońscy naukowcy odkryli, że wody silnie nasycone wolnym wodorem są wodami leczniczymi. Dowiedli, że aktywny wodór (jako silny przeciwutleniacz) potrafi redukować wolne rodniki, zatem jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Taką leczniczą wodę można zrobić w domu wykorzystując generator wody wodorowej. Generator wodoru do wody to proste urządzenie wykonane z czystego magnezu. Zadaniem generatora jest obniżenie parametru redox wody pitnej do wartości poniżej -500 mV oraz wysycenie jej wodorem. Generator ma kształt pręta, który po prostu wkłada się do butelki z wodą. Dzięki temu woda nabiera leczniczych właściwości już po godzinie. Generator pomaga usunąć z organizmu wolne rodniki tlenu, przez które organizm szybciej się starzeje i jest podatny na rozmaite choroby.
Aby w jak najkrótszym czasie osiągnąć najlepszy rezultat, zaleca się wzbogacać wodorem wodę mineralną lub wysoko zmineralizowaną. Stosowanie wody przegotowanej lub przefiltrowanej spowolni proces uwalniania jonów wodoru. Niewskazane jest użycie wody zdemineralizowanej, w której proces wodorowania zachodzi bardzo powoli. W celu przyspieszenia wodorowania można do wody dodać szczyptę soli kłodawskiej.
Generator H+ należy wyjąć z opakowania, przepłukać, następnie włożyć do szklanej butelki o pojemności około 0,5 litra i dolać wodę „pod korek”. Generator wody wodorowej należy używać do wody mineralnej niegazowanej, wody źródlanej lub przegotowanej po zupełnym wystudzeniu albo jakiejkolwiek wody zdatnej do picia. Po wypiciu wody należy butelkę każdorazowo napełnić wodą – po 2–3 godzinach jest ona ponownie gotowa do spożycia.
Raz na dwa tygodnie warto urządzenie na minutę zanurzyć w 5-procentowym roztworze octu, aby usunąć kamień i utlenione składniki. Można też użyć wody z kwaskiem cytrynowym. Wypłukać pod bieżącą wodą i użyć ponownie. Czyścić można częściej – w zależności od intensywności stosowania. Wodę nasyconą wodorem powinien pić każdy, komu zależy na zachowaniu dobrego zdrowia, samopoczucia, wyglądu, sprawności fizycznej i witalności. Taka woda opóźnia procesy starzenia, zapobiegając chorobom, których przyczyną są wolne rodniki.
]]>Miedź jest jednym z pierwszych, obok złota i żelaza, metali, który został poddany obróbce przez człowieka. Jest to również materiał, który nie jest srebrzysty, co jest jego cechą charakterystyczną. W połączeniu ze złotem pozwala wytworzyć jego czerwone i różowe wersje. W organizmie człowieka miedź jest bardzo ważnym pierwiastkiem. Z tego powodu dieta powinna być bogata w ten składnik. Odpowiada ona za tworzenie się komórek krwi. Dodatkowo miedź jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym. Takie właściwości sprawiają, że wykonane są z niej liczne wyroby codziennego użytku, jak klamki czy miedziane naczynia. Wynika to również z tego, że ten metal pozwala na tworzenie stopów między innymi z cynkiem w postaci mosiądzu oraz z cynę w formie brązu.
Z miedzi wykonywane są między innymi naczynia. To wyroby z wyższej półki. Wynika to z ich wyjątkowych właściwości prozdrowotnych. W garnkach wykonanych z miedzi dochodzi między innymi do procesu jonizacji. Pozwala on na likwidowanie między innymi bakterii, grzybów czy pleśni. W ten sposób można znacznie ograniczyć wpływ tych szkodliwych patogenów na organizm. Bardzo korzystnie miedź będzie również wpływać na wodę. Jonizacja, którą są w stanie wytworzyć miedziane naczynia, pozwala na przygotowanie wody o znacznie lepszych parametrach jakościowych. Taka woda jest w stanie zapewnić poprawę pracy jelit, czy wspierać proces odchudzania. Dodatkowo możliwe jest zapobieganie stanom zapalnym oraz wspieranie pracy serca. Jednak wykonane z miedzi naczynia mają wiele innych zalet. Do takich można zaliczyć możliwość wykorzystywania w ich w piekarnikach. Przyrządzane potrawy nie zmienią smaku, gdyż miedź nie będzie wchodzić z nimi w reakcję. Doskonałe przewodzenie ciepła w naczyniach z miedzi pozwala na równomierne gotowanie każdego posiłku.
]]>Piłka lekarska jest przyrządem, który był głównie wykorzystywany w czasie rehabilitacji, jednak ze względu na swoją wagę i kształt, idealnie nadaje się do różnych ćwiczeń. Dzięki piłce lekarskiej będziemy mogli bez problemu zadbać o nasze mięśnie, dbając przy tym o naszą postawę, co jest bardzo ważne podczas ćwiczeń. Piłka lekarska może urozmaicić twój trening. Daję możliwości wykonania wielu ćwiczeń w nowej odsłonie. Zaczynamy z piłką o odpowiednim ciężarze, a robiąc postępy, możemy go stopniowo zwiększać. Za pomocą takiej piłki będziemy mogli bez problemu rozgrzać całe ciało, co bardzo nam może pomóc w treningu.
Piłka lekarska jest także bardzo bezpieczna, dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić, że podczas treningu ulegniemy łatwo kontuzji. Dzięki możliwości dobrania wagi piłki do naszych potrzeb będziemy mogli być pewni, że nasze ćwiczenia nie będą dla nas zbyt wymagające. Możemy tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że w wypadku piłek lekarskich ćwiczenia mogą się odbywać poprzez zabawę, co na pewno przyda się w sekcjach sportowych dla dzieci. Poza jednak wszystkim tym, co wcześniej opisane, piłki lekarskie mogą pomóc nam rozwijać wszystkie partie mięśni, jeśli tylko wykorzystamy odpowiednie ćwiczenia. Możemy także piłkę lekarską wykorzystać do tego, żeby dobić swoje mięśnie po ćwiczeniach. Czasem zdarza się, że nie możemy już wykonywać danych ćwiczeń, jednak czujemy, że jeszcze możemy trochę poćwiczyć. Dlatego jeśli czujemy, że to jeszcze nie koniec ćwiczeń, to możemy wykorzystać piłkę lekarską do dobicia swoich mięśni.
Decydując się na to, jaką piłkę kupić, musimy wziąć pod uwagę dwie specyfikacje. Po pierwsze piłka musi być wagowo dostosowana do tego, na jakim poziomie treningu się znajdujemy. Zazwyczaj zawierane są piłki:
Najważniejsze jest to, żeby dobrać dla siebie odpowiedni ciężar, ponieważ gdy na to się zdecydujemy, to reszta jest już mniej ważna.
]]>