Sezon grzewczy to okres, w którym znacznie wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Niewiele osób wie, jak wystrzegać się przed tym trującym gazem, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Corocznie popełniamy wiele błędów przy konserwacji naszych systemów grzewczych.
Jakie zagroĹĽenia?
Czad to gaz, przed którym wystrzegać powinni się szczególnie mieszkańcy budynków, w których wciąż wykorzystywane są tradycyjne piecyki gazowe. Czad jest o tyle niebezpieczną substancją, że jest on niewidoczny dla naszych oczu, a dodatkowo nie daje żadnego zapachu. Dlatego też jest właściwie niemożliwy do wykrycia gołym okiem, a przez to niezwykle groźny dla osób, które się przed nim w żaden sposób nie zabezpieczają. Co roku dochodzi do bardzo wielu zatruć czadem. Pierwsze objawy takiego zatrucia to ból głowy i mdłości. Jeśli w porę odpowiednio nie zareagujemy, może dojść do utraty przytomności, a w konsekwencji nawet do zatrzymania akcji serca. Dzieje się tak w bardzo wielu przypadkach. Najczęściej bowiem niczego nieświadomi domownicy kładą się spać, nie będąc w stanie w porę zareagować. W taki sposób dochodzi do wielu śmiertelnych zatruć czadem. Podejmując odpowiednie działania, jesteśmy w stanie zminimalizować to ryzyko. Ważne jest zatem zwiększanie świadomości w społeczeństwie na temat tego, jak uchronić się przed zatruciami.
Co moĹĽe pomĂłc?
Aby zminimalizować ryzyko zatrucia czadem, warto zapoznać się z pewnymi podstawowymi zasadami postępowania. Najważniejszą kwestią jest dbanie o prawidłową wentylację w miejscu naszego zamieszkania. Dlatego w okresie grzewczym starajmy się często wietrzyć pomieszczenia. Pod żadnym pozorem nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych czy też wywietrzników w drzwiach. Niestety wciąż wiele osób ma tendencję do takiego zachowania. W walce z czadem pomocny może okazać się także detektor CO2. Jest to urządzenie, które alarmuje nas, gdy stężenie tego gazu wzrośnie ponad pewną dopuszczalną granicę. Detektor CO2 może być zamontowany właściwie w każdym pomieszczeniu. Najbardziej rekomenduje się jednak umieszczenie go przede wszystkim w sypialni. Detektor CO2 dzięki specjalnemu czujnikowi zaalarmuje nas specjalnym sygnałem dźwiękowym i świetlnym, że w pomieszczeniu wzrosło zagrożenie zatruciem.