Organizm człowieka jest precyzyjnie skonstruowaną maszyną. W optymalnych warunkach sam radzi sobie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Niemniej jednak niewłaściwa dieta, stres, brak aktywności fizycznej, używki (papierosy, alkohol) oraz zanieczyszczone powietrze, które wdychamy na co dzień powodują, że nasz organizm nie jest w stanie samoistnie oczyścić się ze zgromadzonych weń toksyn. Przewlekłe przemęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją, z zasypianiem, często nawracające infekcje wirusowe, matowe włosy, łamliwe paznokcie oraz problemy skórne (wypryski, przebarwienia) są wyraźnym sygnałem, że nasz organizm potrzebuje pomocy.
Sposoby oczyszczania organizmu
– Dieta warzywno – owocowa – podstawą kuracji warzywno-owocowej są warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru, które spożywa się w formie soków, sałatek lub zup, które można doprawiać ziołami (eliminuje się sól, która zatrzymuje wodę w organizmie). Warzywa i owoce najlepiej spożywać w formie surowej, choć dopuszcza się także duszenie i gotowanie ich na parze. Istnieją sprzeczne informacje dotyczące tego, ile taka dieta powinna trwać. Niektórzy przekonują, że wystarczy 3 dni (choć trudno uwierzyć, żeby w ciągu kilku dni cofnąć szkody, na jakie zapracowaliśmy w ciągu całego roku). Powszechnie przyjmuje się, że kuracja warzywno – owocowa powinna trwać od 5 do 14 dni. W trakcie diety dostarcza się organizmowi maksymalnie 600 kalorii dziennie. Należy wówczas jeść: marchewki, buraki, rzodkiewki, pomidory, paprykę, ogórki i kapustę (zwłaszcza kiszone), kalafior, brokuły, dynię, cebulę, czosnek, por, sałatę, jarmuż oraz seler naciowy. Dozwolone owoce to jabłka, cytryny, grejpfruty oraz jagody. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Należy pić 2-3 litrów wody oraz herbatki/napary ziołowe (zielona herbata, pokrzywa, czystek, mniszek lekarski). Dzień warto zacząć od wypicia szklanki wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. To skutecznie pobudzi nasz metabolizm po całonocnym odpoczynku. W trakcie detoksu warzywno – owocowego należy całkowicie wyeliminować ze swojej diety kawę, mocną herbatę, alkohol oraz papierosy.
– Farmakologiczne suplementy diety – aktualnie w każdej aptece znajdziemy suplementy diety dostępne w postaci tabletek, kapsułek, płynów doustnych lub proszków. Wybór jest ogromny. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego suplementu? Przede wszystkim składem. Najlepiej, żeby był naturalny i zawierał wyciągi z pokrzywy, zielonej herbaty, figowca, z nasion winogrona, z korzenia mniszka lekarskiego, a także był bogaty w minerały takie jak cynk i mangan.
– Aktywność fizyczna – regularna aktywność fizyczna (jak chociażby codzienny półgodzinny spacer) poprawia metabolizm, a co za tym idzie wpływa skutecznie na walkę z usuwaniem toksyn z ludzkiego organizmu.
– Zmiana stylu życia – zmiana nawyków żywieniowych (redukcja spożycia czerwonego mięsa, alkoholu, przetworzonej żywności, włączenie do diety warzyw, owoców, ryb i owoców morza), wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiednia ilość snu i odpoczynek pozwolą organizmowi wrócić „na właściwe tory”, dzięki czemu odzyska swój naturalny mechanizm samooczyszczania.