Zasady higieny osób starszych nie odbiegają znacząco od tych dotyczących reszty społeczeństwa. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z pewnych ograniczeń wynikających z wieku oraz zmienionych wymagań organizmu będących rezultatem procesów starzenia się.
To, jak wygląda codzienna pielęgnacja osoby w starszym wieku, może się bardzo różnić. Sytuacja zależy głównie od tego czy osoba jest chociaż w części samodzielna, czy zupełnie leży i wymaga naszej pomocy od początku do końca. Na początku zachowanie higieny u osoby w podeszłym wieku może się wydawać skomplikowane. Wraz z nabieraniem wprawy i praktyką dopasujemy cały rytuał zarówno do potrzeb naszych, jak i podopiecznego, a czynności, które na początku wydają się krępujące staną się zupełnie naturalne.
Wanna dla seniora – utrapienie, czy wygoda?
Seniorom ciężko zadbać o higienę pod kątem wzięcia kąpieli. W wypadku, gdy mają możliwość i są samowystarczalni większość z nich woli korzystać z prysznica. Niestety, większość z nich ze względów finansowych nie może sobie pozwolić na remont łazienki z wymianą wanny na taką dostosowaną do ich potrzeb, lub montaż kabiny prysznicowej. Na szczęście na rynku możemy znaleźć mnóstwo akcesoriów, które sprawią, że wanna dla seniora będzie przyjazna, a sama kąpiel przebiegnie sprawniej i bezpieczniej, zarówno dla niego, jak i opiekuna. Wannę możemy doposażyć w siedzisko. To czy zdecydujemy się na formę ławeczki zawieszanej na brzegach, stołka wstawianego do środka, czy przymocowanego do ściany. Ma być gdzie usiąść i zapewnić sobie stabilne miejsce co czynności pielęgnacyjnych. Kolejny problemem w kąpieli jest to, że wanna dla seniora jest za wysoka i ciężko do niej wejść. Tu bardzo pomocne będą schodki i poręczę przymocowane do ściany. Pamiętajmy też, że zarówno dno wanny, jak i podłoga po kąpieli mogą być śliskie. Nieostrożne postawienie nogi na takiej powierzchni może się skończyć upadkiem. Warto przy wannie i w jej środku położyć maty antypoślizgowe lub pokryć nawierzchnię powłoką antypoślizgową.
Pielęgnacja skóry po kąpieli.
Skóra seniorów staje się wrażliwa i podatniejsza na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dodatkowo współistniejące choroby przewlekłe, jak np. cukrzyca, mogą znacząco utrudniać gojenie się powstałych ran. W fałdach skóry może zbierać się martwy naskórek, który wraz z wodą po kąpieli będzie idealną pożywką dla bakterii. Prowadzi to do otarć i owrzodzeń. By do tego nie dopuścić należy te miejsca dokładnie umyć, a po kąpieli dobrze osuszyć. Te dwie czynności to absolutna podstawa pielęgnacji. Bez nich dalsze kroki nie mają sensu. Pęknięcia łatwiej powstają na skórze przesuszonej. Po kąpieli warto dobrze nawilżyć całe ciało. Dzięki temu skóra będzie lepiej odżywiona i bardziej elastyczna, przez co wytrzyma więcej naprężeń. W przypadku gdy nie uda nam się uniknąć odparzeń, podrażnione miejsca koniecznie trzeba wietrzyć i osuszać, w czym mogą pomóc również odpowiednie kremy.
Gdzie senior nie może, tam musisz mu pomóc.
Zakres ruchu stawów u większości z nas będzie się zmniejszał wraz z wiekiem. Osoba w podeszłym wieku będzie miała problem żeby dokładnie umyć i uczesać włosy z tyłu głowy. A brak precyzyjnych ruchów i kontroli ręki ograniczy możliwość dokładnego umycia uszu, czy zębów. Z uwagi na sztywniejące stawy, starsza osoba nie pochyli się i np. nie zadba o kondycję paznokci u stóp, a te potrafią sprawiać wiele kłopotów. Z czasem stają się twardsze, bardziej łamliwe i nabierają tendencji do wrastania, co sprawia duży ból i może prowadzić do zapalenia okolicznych tkanek.
Pomagając seniorowi utrzymać higienę zadbaj również o siebie. Zaopatrz się w rękawiczki, myjki. Staraj się okrywać części ciała, które aktualnie nie podlegają zabiegom. Takie zachowanie pozwoli czuć się komfortowo zarówno Tobie, jak i osobie potrzebującej pomocy. Pamiętaj, że nie jest to najbardziej komfortowa sytuacja w jakiej mógł się znaleźć. Na pewno wolałby poradzić sobie sam. Nie daj mu odczuć, że jego pielęgnacja jest dla Ciebie uciążliwa.