Jak poradzić sobie z katarem siennym?

Katar sienny w przeciwieństwie do kataru podczas przeziębienia, nie jest spowodowany infekcja wirusową, a kontaktem z alergenem. Pozbycie się go jest tym trudniejsze, im ciężej jest wyeliminować alergen z otoczenia. Najpierw trzeba wiedzieć, co nas uczula, a to wcale nie jest takie proste. Są również kłopotliwe alergeny, których nie sposób zlikwidować jak roztocza czy pyłki kwiatów.

Pierwsze kroki

Na katar sienny cierpi 20% z nas, potrafi on znacznie uprzykrzyć życie, jednak są na niego sposoby. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby w skuteczny sposób zniwelować objawy alergii. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to dowiedzieć się co nas uczula. Służą do tego specjalne testy alergiczne, które pomogą ustalić, czym jest drażniący alergen. Drugim krokiem będzie wyeliminowanie go z otoczenia bądź unikanie. Wiadomo, że jeżeli uczulają nas pyłki z drzew, to nie wytniemy wszystkich lip w okolicy, jednak musimy unikać przebywania na świeżym powietrzu w pobliżu pylących roślin.

Leki na alergię

Większość z nas leki na alergie kojarzy z preparatami, które oprócz usunięcia pokrzywki czy kataru, powodują senność. Taka opcja jest mało atrakcyjna, ponieważ w ciągu dnia chcemy być jak najbardziej produktywni, móc prowadzić samochód, a nie spać. Na szczęście w aptekach pojawia się coraz więcej preparatów, które są skuteczne w walce z objawami alergii i nie powodują senności np. Contrahist, Clatra, Bilastyna. Co więcej, w pierwszej fazie leczenia, kiedy katar jest nasilony, należy starannie oczyszczać nos, aby nie doszło do infekcji. Podrażniona śluzówka jest bardziej podatna na zakażenie drobnoustrojami. Przy silnym katarze można zastosować także spraye do nosa ze sterydem, który w natychmiastowy sposób zniweluje objawy alergii, jednak są to preparaty na receptę i należy stosować je tylko w uzasadnionych przypadkach. Kiedy preparaty do nosa ze sterydami są źle tolerowane lub istnieją przeciwskazania do ich stosowania u danego pacjenta, można zastosować modyfikatory leukotrieny. Są to leki na receptę, które blokują działanie związków chemicznych w organizmie odpowiedzialnych za powstawanie objawów alergii.