Jak poradzić sobie z katarem u niemowlaka?

Każdy rodzic źle przeżywa choroby u dziecka. Nic dziwnego, ponieważ u niemowląt nawet zwykłe przeziębienie może być groźne. Jak poradzić sobie jednak z katarem u niemowlaka i co zrobić, by dziecko przeszło chorobę jak najlepiej i najszybciej?

 

Nie ignoruj kataru

Jeśli twoje dziecko ma katar, nie ignoruj tego. Jest to istotne z tego względu, że jeśli zignorujemy katar u dziecka, zwłaszcza niemowlaka, prędzej czy później przerodzi się on w coś gorszego, co trudniej będzie wyleczyć. Nieleczony katar u niemowlaka może spowodować zachorowanie na zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, czy nawet, zapalenie płuc! To poważne choroby, które przysporzą dziecku dużo cierpienia. Mimo wszystko, nie należy także przesadzać w drugą stronę i jeśli niemowlę dostało kataru, najpierw spróbujmy wyleczyć je domowymi sposobami, a dopiero potem udajmy się do lekarza. Inaczej sytuacja wygląda z dziećmi, które poza katarem mają także gorączkę i inne objawy, np. kaszel – wtedy nie należy czekać i trzeba iść z dzieckiem do lekarza.

 

Zadbaj o temperaturę i wilgotność powietrza

Jeśli widzimy, że z dzieckiem nie dzieje się nic złego, poza katarem, możemy spróbować pomóc mu samodzielnie za pomocą domowych sposobów. Na początek zadbajmy o to, by pokój, w którym dziecko śpi nie był zbyt ciepły – temperatura powietrza nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Ponadto, trzeba pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza. Im suchsze powietrze, tym gorzej się oddycha. W sezonie grzewczym warto rozwieszać na grzejnikach mokre ręczniki, które nawilżą powietrze. Jeśli używamy nawilżaczy powietrza, powinno się je włączać dwa-trzy razy dziennie na maksymalnie 15 minut. Zbyt duża wilgotność także nie jest dobra.

 

Domowe sposoby

To, co może pomóc w pozbyciu się kataru, to rozgrzewające maści i olejki eteryczne, które będziemy wcierać w stopy i plecy niemowlaka. Ponadto, dobre będą także inhalacje, które udrożnią drogi oddechowe. Pamiętaj jednak, że inhalacje u dzieci przeprowadza się inaczej, niż u dorosłych. Wystarczy, że przy łóżeczku dziecka postawi się miskę z 2l wody, w której wcześniej zagotowano dwie łyżki wody (woda musi parować). Trzeba jednak przypilnować, by dziecko nie weszło do miski z gorącą wodą. Jeśli inhalacje nie pomagają, bądź nie pomagają w takim stopniu, w jakim tego oczekiwaliśmy, warto sięgnąć po krople do nosa, np. Otrivin, Sudafed czy Nasivin Baby