Jak poradzić sobie z przykrym zapachem z ust?

Jak poradzić sobie z przykrym zapachem z ust?

Gdy zauważa się u siebie przykry zapach z ust mimo dbania o higienę jamy ustnej, warto poszukać przyczyny. Z tym problemem boryka się stosunkowo sporo ludzi, niektórym towarzyszy rano innym po posiłku, ostatnim z kolei towarzyszy cały dzień.

Jaki wpływ na życie ma przykry zapach z ust?

Porozumiewanie się za pomocą słów jest już w naturze ludzkiej i nie da się tego uniknąć. Nie trzeba samemu rozpoczynać rozmowy, by być jej uczestnikiem, wystarczy, że przechodzień zapyta nas o drogę lub godzinę na zegarku i już wypada się odezwać. Najgorzej, gdy przykry zapach z ust nie jest efektem zaniedbania, lecz choroby, a inni najczęściej odbierają takie osoby za „brudasów”. Świeży oddech jest bardzo ważny, gdyż stanowi wizytówkę człowieka. Towarzyszyć może wszędzie, a przykry zapach z ust utrudnia zdobycie nowej pracy, budowanie relacji z partnerem bądź partnerką, czy też kontaktowanie się z rówieśnikami. Ciężko prowadzić rozmowę z osobą, której z ust uwalnia się odór za każdym razem, gdy tylko powie jedno słowo, a reakcje osób na nieświeży oddech rozmówcy mogą być równie przykre co zapach z ust.

Co może powodować przykry zapach z ust?

Faktem jest, że powód może leżeć w braku higieny jamy ustnej. Zaniedbanie może być nieświadome, gdyż wpływ ma nawet technika, czas oraz częstotliwość szczotkowania zębów. Ważne jest także, by z pomocą stomatologa dobrać szczoteczkę o odpowiedniej twardości do swojej jamy ustnej. Często jednak przykry zapach z ust może mieć inne źródło jak choroby. Objawiający się nieprzyjemny zapach z ust może być efektem problemów z migdałkami, z zębami, suchości w jamie ustnej, chorób nerek, chorej wątroby, zaburzeń pracy jelit, astmy czy też cukrzycy.

Co zrobić, gdy nieznane jest źródło powodujące przykry zapach z ust?

By poznać przyczynę przykrego zapachu z ust, trzeba skupić się na objawach oraz dokładnym umiejscowieniu gdzie one występują. U chorego mogą wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe, konieczne może być wykonanie gastroskopii, które zleca oraz diagnozuje chorobę gastroenterolog. Częściej jednak przykry zapach z ust ma podnóże w okolicach jamy ustnej czy też krtani, co pomogą zdiagnozować stomatolog oraz laryngolog. Nie należy zwlekać z pójściem do specjalisty, gdyż chodzi tutaj nie tylko o kwestie higieniczne, lecz o zdrowie.