Potrafią nieźle napsuć krwi. Uparte, nawracające, nieestetyczne… Mowa o zaskórnikach, z którymi z lepszym bądź gorszym skutkiem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak pozbyć się tych natrętów?
Skąd biorą się zaskórniki?
Zaskórniki są najczęściej widoczne pod postacią małych, czarnych kropeczek. Kropeczki te to nic innego jak połączenie sebum – czyli wydzieliny gruczołów łojowych, zanieczyszczeń oraz złuszczonego, martwego naskórka. Substancje te zatykają pory i w ten sposób tworzą się nieestetyczne zmiany na skórze. Zaskórniki przybierają także formę malutkich, białych grudek umiejscowionych pod skórą. Są to tak zwane zaskórniki zamknięte.
Jak skutecznie oczyszczać skórę?
Podstawą walki z zaskórnikami jest prawidłowe, codzienne oczyszczanie skóry. W pierwszej kolejności twarz należy oczyścić przy pomocy żelu bądź mydła, następnie przemyć ją tonikiem i użyć kremu. Co dwa, trzy dni warto wykonać peeling, skuteczne są także maseczki. Preparatów pomocnych w walce z zaskórnikami jest mnóstwo, a ich wybór zależy w dużej mierze od preferencji użytkownika. Można jednak wymienić kilka substancji, których zawartość w składzie danego kosmetyku dobrze świadczy o jego skuteczności.
Węgiel aktywny
Węgiel aktywny kojarzy nam się głównie z lekiem na problemy żołądkowe. I słusznie, ponieważ jest to dokładnie ta sama substancja. Zastosowany w celach kosmetycznych doskonale radzi sobie w walce z zaskórnikami i trądzikiem. Jego działanie polega na wiązaniu i absorpcji zanieczyszczeń, martwego naskórka i bakterii. Oczyszcza, działa przeciwzapalnie i reguluje wydzielanie sebum. Węgiel aktywny jest przede wszystkim składnikiem żeli, mydeł i maseczek.
Glinka zielona
Bez jakiejkolwiek przesady można stwierdzić, że glinki są stosowane jako kosmetyk już od wieków. Występuje wiele ich rodzajów, a każda ma nieco inne właściwości. Glinka zielona charakteryzuje się wyjątkowo intensywnymi właściwościami absorpcyjnymi i silnie oczyszcza skórę. Prócz tego ma właściwości ściągające, jest więc pomocna w zamknięciu porów. Glinka zielona jest stosowana jako składnik maseczek.
Sól morska
Sól morska stanowi konglomerat około czterdziestu związków chemicznych, z których wiele ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i cerę. W walce z zaskórnikami kluczowe znaczenie ma jej działanie oczyszczające i detoksykujące. Soli morskiej szukajmy w składzie żeli i mydeł.
Kwasy
Kwasy mają działanie złuszczające, pomagają więc pozbyć się martwego naskórka. W tej kategorii mieszczą się między innymi kwas salicylowy, glikolowy i kwasy owocowe.
Olej
Olej z pachnotki, olej kamforowy, olej z pestek malin, lnu, czarnuszki. Każdy z nich ma nieco inne właściwości, jednak łączy je kilka cech – nie zatykają porów, działają odkażająco i przeciwzapalnie.
Węglan magnezu, węglan wapnia, tlenek cynku
To związki chemiczne tradycyjnie stosowane do matowienia cery. Tlenek cynku ma dodatkowo właściwości dezynfekujące i ściągające skórę.
Niezależnie od tego, na jakie substancje postawimy wybierając kosmetyki pamiętajmy, że podstawą wygranej walki z zaskórnikami jest systematyczność i konsekwencja w oczyszczaniu twarzy.