Dolegliwość objawiająca się swędzącą, obolałą i łuszczącą się skórą jest najczęściej diagnozowana jako łojotokowe zapalenie skóry twarzy. Podobnie, jak egzema na innych częściach ciała, łojotokowe zapalenie skóry również może pojawiać się i znikać. Czy da się coś zrobić, by znikło na zawsze i się nie pojawiło?
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy: co może zaostrzyć stany chorobowe?
Zaostrzenia tej choroby skóry mogą wywoływane zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Przykłady czynników zewnętrznych:
- chemikalia
- kosmetyki
- infekcje
Przykłady czynników wewnętrznych:
- stres
- niska odporność
- niedobór składników odżywczych
Z racji tego, że wrażliwość i swędzenie skóry głowy może faktycznie zaostrzyć się podczas konwencjonalnych sposobów radzenia sobie z tą chorobą (jak stosowanie szamponu lub miejscowe sterydy), możesz poszukać naturalnych alternatyw.
Najważniejsze do zapamiętania jest jednak to, że przy wszystkich tych sugestiach celem jest zmniejszenie stanu zapalnego, aby w miarę możliwości kontrolować łojotokowe zapalenie skóry twarzy.
Czego unikać cierpiąc na łojotokowe zapalenie skóry twarzy?
Oto kilka pomysłów na to jak w naturalny sposób spróbować coś zaradzić na łojotokowe zapalenie skóry twarzy. Przede wszystkim unikaj wyzwalaczy – chodzi zarówno o te wyżej wymienione (w razie możliwości), jak i wiele innych np. zmniejsz ilość cukru, konserwantów i przetworzonych produktów spożywczych w swojej diecie, aby złagodzić stany zapalne. Odżywiaj się jak najlepiej, aby wzmocnić siebie od środka. Wzbogacaj swoją dietę o zielone warzywa liściaste, świeżą żywność, przeciwutleniacze i tym podobne.
Jeśli to konieczne, zmień szampon! Konserwanty, perfumy i laurylosiarczan sodu mogą powodować swędzenie i nawrót choroby. Wypróbuj naturalną, bezzapachową alternatywę, a do tego staraj się rzadziej myć włosy. Wystarczy robić to co dwa lub trzy dni, nie częściej. W przypadku większej częstotliwości ryzykujesz wysuszeniem skóry głowy i zwiększeniem jej wrażliwości.
Staraj się też zmniejszyć ilość czynników stresogennych obecnych w Twoim życiu. Możesz to zrobić na przykład poprzez:
- używanie aplikacji do śledzenia snu aby móc sprawdzić, czy śpisz wystarczająco długo
- ograniczenie czasu spędzonego przed monitorem, tv, smartfonem
- zaczerpnięcie świeżego powietrza
- wykonywanie ćwiczeń
Do tego wszystkiego”nakarm” skórę głowy odżywczymi olejkami, czyli de facto witaminami i niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, których często właśnie brakuje osobom ze skłonnością do zapalenia skóry.