Reumatyzmem nazywamy wiele jednostek chorobowych. Znacznie częściej reumatyzm dotyka kobiet, niż mężczyzn. Niektóre choroby reumatyczne pojawiają się wraz z wiekiem, wystąpienie innych natomiast nie jest związane z upływem lat. Czy reumatyzm można wyleczyć i jak z nim walczyć?
Objawy reumatyzmu
Jak już wspomniano, choroby reumatyczne możemy podzielić na te zależne od wieku oraz na te, które występują niezależnie od niego. Do pierwszych możemy zaliczyć zwyrodnienie stawów, zaś do drugiej grupy na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Reumatyzm poważnie upośledza układ ruchowy i może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie choremu. Początkowo ból stawów jest delikatny, jednak z czasem staje się coraz silniejszy, aż w końcu może doprowadzić do trwałych zmian w stawach. To z kolei utrudnia choremu wykonywanie jego codziennych czynności, a to wiąże się najczęściej z koniecznością porzucenia pracy. Bez odpowiedniego leczenia chorzy zostają właściwie wyłączeni z normalnego życia. Choroba powoduje również ogólne osłabienie i zmęczenie organizmu, a to przekłada się na rozdrażnienie oraz problemy z psychiką, takie jak nawet stany depresyjne.
Leczenie reumatyzmu
Reumatyzmu nie można wyleczyć – jest to choroba, która pozostaje z nami do końca życia. Dzisiejszy postęp medycyny sprawia jednak, że chorzy na reumatyzm mogą żyć w dobrym stanie przez długie lata. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele leków, które hamują postępowanie reumatyzmu i przynoszą dużą ulgę w bólu. Bardzo ważne jest jednak, aby rozpoznanie choroby nastąpiło jak najwcześniej. Wówczas mamy największe szanse, aby zahamować jej rozwój. Im później zostanie postawiona diagnoza, tym w stawach chorego mogą zajść poważniejsze zmiany – niestety nieodwracalne. Obecnie nadzieją osób chorych na reumatyzm są nowoczesne metody leczenia, takie jak na przykład terapia biologiczna, która jest jednak w naszym kraju dość kosztowna. Aby uśmierzyć ból i umożliwić chorym normalne funkcjonowanie stosuje się u nich niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak na przykład Piascledine 300, Mel czy Reumelox. Najczęściej są to leki dostępne w aptekach bez recepty, jednak należy pamiętać, aby nigdy nie stosować ich bez wcześniejszej konsultacji z naszym lekarzem, gdyż mogą one przynieść naszemu organizmowi bardzo wiele działań niepożądanych. Dodatkowo przy reumatyzmie można stosować także maści uśmierzające ból stawów. Pamiętajmy jednak, aby nie były to maści rozgrzewające. Bardzo ważna dla osób cierpiących na reumatyzm jest regularna rehabilitacja. Ruch pod okiem specjalisty może przynieść chorym wyraźną ulgę w bólu.