Jak utrzymać temperaturę mleka dla niemowlaka?

Jak utrzymać temperaturę mleka dla niemowlaka?

Kiedy pojawia się w domu dziecko, to wraz z nim pojawia się wiele kwestii, nad którymi wcześniej się nie zastanawialiśmy, bądź były nam raczej obojętne. Na przykład, jak podgrzać mleko, by zrobić to jak najszybciej, a dziecko nie musiało czekać zbyt długo?

Przede wszystkim – sprawdzaj temperaturę przed podaniem!

Nieważne, z czego korzystamy; może to być podgrzewacz do butelek, gorąca woda, czy jakakolwiek inna metoda. Najważniejsze jest, żeby przed podaniem dziecku butelki, sprawdzić, czy mleko czy zupka nie jest zbyt gorąca. Jest to bardzo ważne, dlatego też taka informacja musi pojawić się na początku. Bez świadomości, że zbyt długie podgrzewanie może zaszkodzić dziecku, nie powinniśmy się do niczego zabierać. Należy pamiętać, że delikatne ciało dziecka gorzej znosi oparzenia, a zbyt gorące mleko może do tego doprowadzić. Dlatego też, pamiętajmy – zanim dziecko dostanie butelkę, powinniśmy skontrolować, czy mleko nie jest za ciepłe, wylewając go trochę na rękę. Pokarm dla dziecka powinien mieć temp. 35 stopni Celsjusza. Jeśli nie jesteśmy pewni, możemy korzystać ze specjalnych termometrów.

Podgrzewanie w gorącej wodzie

Nie zawsze trzeba wydawać fortunę, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę mleka dla dziecka. Czasem wystarczy, że kiedy już przygotuje się pokarm, to butelkę włoży się do garnuszka z gorącą wodą na kilka minut, np. na pięć. Po tym czasie wyciągamy butelkę, sprawdzamy temperaturę i kiedy jesteśmy pewni, że mleko jest zdatne do picia, możemy podać je dziecku. Jest to chyba najtańsza metoda, ale jednak może trochę potrwać, ponieważ musimy robić to na bieżąco.

Podgrzewacz do butelek

Inną opcją może być także podgrzewacz do butelek, który co prawda jest gadżetem i nie jest niezbędny, ale na pewno przydatny. Aby podgrzać w nim mleko, wystarczy około 4-5 minut, no i można trzymać go przy łóżku. Nie wolno zostawiać w nim jednak butelki między karmieniami, o czym należy pamiętać. Dużym plusem podgrzewacza do butelek jest to, że można ustawić termostat, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że mleko będzie zbyt ciepłe jest bardzo małe.

Podgrzewanie w mikrofalówce

Co prawda niektórzy odradzają podgrzewania mleka w mikrofalówce, ponieważ mleko może podgrzać się nierównomiernie, ale prawda jest taka, że jeśli dobrze wymieszamy pokarm, to dziecku nic się nie stanie. Jeśli zachowamy środki ostrożności, to nasze dziecko nie poparzy się pokarmem, które dla niego przygotowaliśmy.