Decyzja o zaprzestaniu karmienia zapadŇāa i co dalej? Jak to bńôdzie? Czy siŇāa woli powstrzyma produkcjńô mleka? Raczej nie.
Powodów do zatrzymania laktacji jest wiele:
– niemowlak rozsmakowaŇā sińô w posiŇākach staŇāych i mleko mamy nie jest juŇľ przez malca poŇľńÖdane,
– okolicznoŇõci sprawiajńÖ, Ňľe trzeba zakoŇĄczyńá karmienie, np. mama wraca do pracy i nie bńôdzie moŇľliwoŇõci odcińÖgania pokarmu,
– brak moŇľliwoŇõci karmienia z uwagi na przyjmowane leki zwińÖzane z chorobńÖ mamy.
Powod√≥w zakoŇĄczenia karmienia moŇľe byńá kilka, a zadanie do wykonania tylko jedno ‚Äď zatrzymańá laktacjńô! Jak to zrobińá? Nie ma jednego sposobu, jak teŇľ nie ma jednego sztywnego schematu jej przebiegu. Laktacja to sprawa indywidualna kaŇľdej kobiety, a nawet inna przy kaŇľdej cińÖŇľy.
JuŇľ sam fakt, Ňľe dziecko roŇõnie i skoŇĄczyŇāo szeŇõńá miesińôcy, co oznacza, Ňľe minńÖŇā okres kiedy jedynym najbardziej odpowiednim dla niego pokarmem byŇāo mleko mamy ‚Äď zaspokajaŇāo pragnienie i Ňāaknienie, jest sygnaŇāem dla organizmu kobiety, Ňľe nastńôpuje zmiana. Odstńôpy mińôdzy karmieniami sńÖ coraz dŇāuŇľsze, a samo karmienie trwa kr√≥cej. Po porodzie czńôste przystawienie dziecka do piersi stymuluje produkcjńô pokarmu, a pod koniec karmienia wystńôpuje sytuacja odwrotna ‚Äď mniej karmienia, mniej mleka.
Idealnie jest, gdy laktacja z czasem ustaje i proces ten koŇĄczy sińô naturalnie i Ňāagodnie dla obu stron ‚Äď zar√≥wno dla dziecka, jak i mamy. Powszechnie wiadomo, Ňľe karmienie to nie tylko zaspokajanie potrzeb Ňľywieniowych, ale takŇľe niezwykŇāe chwile bliskoŇõci, korzystnie wpŇāywajńÖce na rozw√≥j.
Sytuacje gdy naturze trzeba pomóc!
Pierwsze doŇõwiadczenie z pr√≥bńÖ zapanowania nad laktacjńÖ pojawiajńÖ sińô tuŇľ po porodzie ‚Äď w zwińÖzku ze zjawiskiem tzw. nawaŇāem pokarmu w okolicach 3 doby po porodzie. Zatrzymaniu laktacji sprzyja popijanie naparu z szaŇāwii, kt√≥ra ma wŇāaŇõciwoŇõci hamujńÖce wytwarzanie mleka ‚Äď jedna do dw√≥ch saszetek dziennie.
Pomocne sńÖ okŇāady z liŇõci kapusty, kt√≥re dodatkowo naleŇľy rozbińá lekko tŇāuczkiem ‚Äď idealnie ŇõcińÖgajńÖ obrzńôk z piersi przepeŇānionych mlekiem. Innym rodzajem sńÖ zimne okŇāady (trzymane przez czas okoŇāo dwudziestu minut) – pozwalajńÖ odczuńá ulgńô.
KoŇĄczńÖc karmienie moŇľna udańá sińô r√≥wnieŇľ do lekarza, kt√≥ry przepisze tabletki na zatrzymanie laktacji. Leki powodujńÖ zmniejszenie wydzielania prolaktyny ‚Äď hormonu przysadki m√≥zgowej, kt√≥ry odpowiada za wytwarzanie mleka. Podczas ich przyjmowania mogńÖ jednak wystńÖpińá skutki uboczne w postaci stan√≥w depresyjnych, niekorzystnie wpŇāywajńÖcych na stan zdrowie. W zwińÖzku z tym faktem, jeŇõli tylko istnieje moŇľliwoŇõńá, naleŇľy starańá sińô w jak najbardziej naturalny spos√≥b zatrzymańá laktacjńô.