Jak zatrzymać laktację?

Jak zatrzymać laktację?

Decyzja o zaprzestaniu karmienia zapadła i co dalej? Jak to będzie? Czy siła woli powstrzyma produkcję mleka? Raczej nie.

Powodów do zatrzymania laktacji jest wiele:

– niemowlak rozsmakował się w posiłkach stałych i mleko mamy nie jest już przez malca pożądane,

– okoliczności sprawiają, że trzeba zakończyć karmienie, np. mama wraca do pracy i nie będzie możliwości odciągania pokarmu,

– brak możliwości karmienia z uwagi na przyjmowane leki związane z chorobą mamy.

Powodów zakończenia karmienia może być kilka, a zadanie do wykonania tylko jedno – zatrzymać laktację! Jak to zrobić? Nie ma jednego sposobu, jak też nie ma jednego sztywnego schematu jej przebiegu. Laktacja to sprawa indywidualna każdej kobiety, a nawet inna przy każdej ciąży.

Już sam fakt, że dziecko rośnie i skończyło sześć miesięcy, co oznacza, że minął okres kiedy jedynym najbardziej odpowiednim dla niego pokarmem było mleko mamy – zaspokajało pragnienie i łaknienie, jest sygnałem dla organizmu kobiety, że następuje zmiana. Odstępy między karmieniami są coraz dłuższe, a samo karmienie trwa krócej. Po porodzie częste przystawienie dziecka do piersi stymuluje produkcję pokarmu, a pod koniec karmienia występuje sytuacja odwrotna – mniej karmienia, mniej mleka.

Idealnie jest, gdy laktacja z czasem ustaje i proces ten kończy się naturalnie i łagodnie dla obu stron – zarówno dla dziecka, jak i mamy. Powszechnie wiadomo, że karmienie to nie tylko zaspokajanie potrzeb żywieniowych, ale także niezwykłe chwile bliskości, korzystnie wpływające na rozwój.

Sytuacje gdy naturze trzeba pomóc!

Pierwsze doświadczenie z próbą zapanowania nad laktacją pojawiają się tuż po porodzie – w związku ze zjawiskiem tzw. nawałem pokarmu w okolicach 3 doby po porodzie. Zatrzymaniu laktacji sprzyja popijanie naparu z szałwii, która ma właściwości hamujące wytwarzanie mleka – jedna do dwóch saszetek dziennie.

Pomocne są okłady z liści kapusty, które dodatkowo należy rozbić lekko tłuczkiem – idealnie ściągają obrzęk z piersi przepełnionych mlekiem. Innym rodzajem są zimne okłady (trzymane przez czas około dwudziestu minut) – pozwalają odczuć ulgę.

Kończąc karmienie można udać się również do lekarza, który przepisze tabletki na zatrzymanie laktacji. Leki powodują zmniejszenie wydzielania prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej, który odpowiada za wytwarzanie mleka. Podczas ich przyjmowania mogą jednak wystąpić skutki uboczne w postaci stanów depresyjnych, niekorzystnie wpływających na stan zdrowie. W związku z tym faktem, jeśli tylko istnieje możliwość, należy starać się w jak najbardziej naturalny sposób zatrzymać laktację.