Decyzja o zaprzestaniu karmienia zapadła i co dalej? Jak to będzie? Czy siła woli powstrzyma produkcję mleka? Raczej nie.
Powodów do zatrzymania laktacji jest wiele:
– niemowlak rozsmakowaÅ‚ siÄ™ w posiÅ‚kach staÅ‚ych i mleko mamy nie jest już przez malca pożądane,
– okolicznoÅ›ci sprawiajÄ…, że trzeba zakoÅ„czyć karmienie, np. mama wraca do pracy i nie bÄ™dzie możliwoÅ›ci odciÄ…gania pokarmu,
– brak możliwoÅ›ci karmienia z uwagi na przyjmowane leki zwiÄ…zane z chorobÄ… mamy.
Powodów zakończenia karmienia może być kilka, a zadanie do wykonania tylko jedno – zatrzymać laktację! Jak to zrobić? Nie ma jednego sposobu, jak też nie ma jednego sztywnego schematu jej przebiegu. Laktacja to sprawa indywidualna każdej kobiety, a nawet inna przy każdej ciąży.
Już sam fakt, że dziecko rośnie i skończyło sześć miesięcy, co oznacza, że minął okres kiedy jedynym najbardziej odpowiednim dla niego pokarmem było mleko mamy – zaspokajało pragnienie i łaknienie, jest sygnałem dla organizmu kobiety, że następuje zmiana. Odstępy między karmieniami są coraz dłuższe, a samo karmienie trwa krócej. Po porodzie częste przystawienie dziecka do piersi stymuluje produkcję pokarmu, a pod koniec karmienia występuje sytuacja odwrotna – mniej karmienia, mniej mleka.
Idealnie jest, gdy laktacja z czasem ustaje i proces ten kończy się naturalnie i łagodnie dla obu stron – zarówno dla dziecka, jak i mamy. Powszechnie wiadomo, że karmienie to nie tylko zaspokajanie potrzeb żywieniowych, ale także niezwykłe chwile bliskości, korzystnie wpływające na rozwój.
Sytuacje gdy naturze trzeba pomóc!
Pierwsze doświadczenie z próbą zapanowania nad laktacją pojawiają się tuż po porodzie – w związku ze zjawiskiem tzw. nawałem pokarmu w okolicach 3 doby po porodzie. Zatrzymaniu laktacji sprzyja popijanie naparu z szałwii, która ma właściwości hamujące wytwarzanie mleka – jedna do dwóch saszetek dziennie.
Pomocne sÄ… okÅ‚ady z liÅ›ci kapusty, które dodatkowo należy rozbić lekko tÅ‚uczkiem – idealnie Å›ciÄ…gajÄ… obrzÄ™k z piersi przepeÅ‚nionych mlekiem. Innym rodzajem sÄ… zimne okÅ‚ady (trzymane przez czas okoÅ‚o dwudziestu minut) – pozwalajÄ… odczuć ulgÄ™.
Kończąc karmienie można udać się również do lekarza, który przepisze tabletki na zatrzymanie laktacji. Leki powodują zmniejszenie wydzielania prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej, który odpowiada za wytwarzanie mleka. Podczas ich przyjmowania mogą jednak wystąpić skutki uboczne w postaci stanów depresyjnych, niekorzystnie wpływających na stan zdrowie. W związku z tym faktem, jeśli tylko istnieje możliwość, należy starać się w jak najbardziej naturalny sposób zatrzymać laktację.