Minęły już czasy, kiedy ukończenie studiów gwarantowało pracę, pozycję uznanie ludzi z bliższego i dalszego otoczenia. Nie wiadomo do końca, z czego to wynika. Może dlatego, że studiuje się łatwiej i każdy może mieć dyplom? A może ukończenie wyższej uczelni nie jest tożsame z posiadaniem umiejętności?
Niezależnie o tego czy studiuje się łatwiej i czy studia rzeczywiście przygotowują do pracy, czy nie, trzeba wybrać jakiś kierunek. Sprawa jest prosta, jeżeli mamy pasję, coś co nas pochłania beż reszty i już od dawna wiemy, co chcemy w życiu robić. Ludzie, którzy są mniej zdecydowani, mają nieco trudniej. Warto wtedy przejrzeć strony internetowe zawierające spisy istniejących zawodów. O wielu z nich nie mamy w ogóle pojęcia, bo powstały niedawno, a zapotrzebowanie na fachowców jest bardzo duże. Oto kilka z nich:
Psychologia biznesu – kierunek łączący zagadnienia z zakresu psychologii i biznesu. Dziedzina ta znajduje zastosowanie w rekrutacji, szkoleniach, motywowaniu, zarządzaniu, przywództwie. Absolwenci kierunku psychologia biznesu posiadają umiejętności analizy oczekiwań i zachowań konsumenta, procesów podejmowania decyzji w biznesie, mechanizmów reklam.
Game studies – studia dla amatorów gier komputerowych. Absolwent tego kierunku nauczy się tworzenia gier, ich projektowania, tworzenia zawartości graficznej i teksturalnej. Od tej chwili gry komputerowe nie będą jedynie stratą czasu.
Cyberlingwistyka – kierunek interdyscyplinarny, łączący ze sobą zagadnienia zakresu lingwistyki, informatyki i programowania mechanicznego.
Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne – absolwenci tego kierunku będą specjalistami badającymi wpływ gospodarki na środowisko
Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu- studia z zakresu chemii i biznesu stworzone na potrzeby rynku.
Łatwo wyciągnąć wniosek, że kierunki istniejące od dawna potrzebują uzupełnienia zakresu biznesu np. psychologia biznesu, technologii informatycznych np. cyberlingwinistyka i ochrony środowiska – biomonitoring i biotechnologie ekologiczne. Powstają coraz to węższe specjalności poszerzone o technologie i zarządzanie. Dawniej człowiek po studiach posiadał wiedzę z zakresu literatury, kultury, sztuki niezależnie jaki kierunek skończył. Dziś każdy absolwent uczelni wyższej będzie posiadał wiedzę z zakresu biznesu, informatyki i psychologii.