Jakie wymagania muszą spełniać poręcze dla niepełnosprawnych?

Jakie wymagania muszą spełniać poręcze dla niepełnosprawnych?

Obowiązkiem właścicieli lokali gastronomicznych, jak również innych placówek użytkowych, jest dostosowanie posiadanej powierzchni do potrzeb klientów. Powinność ta dotyczy także przystosowania łazienek do wymagań osób o obniżonej sprawności ruchowej. Jak montować poręcze i uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych, aby spełniały swoją funkcję oraz charakteryzowały się jak najwyższą funkcjonalnością? Jakie kryteria muszą one spełniać?

Uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych – rodzaje

Według obowiązujących przepisów każda placówka publiczna, a więc każdy budynek użyteczności publicznej, powinien posiadać łazienkę, czy też łazienki przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przepisy precyzują jednak nie tylko konieczność zapewnienia takiej łazienki, ale również to, jakie powinna mieć ona minimalne wymiary oraz jakie powinno być jej niezbędne wyposażenie. W tym ostatnim punkcie zawarte są m.in. specjalne poręcze i uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych.

Umieszczenie w łazienkach dla osób z dysfunkcjami specjalnych uchwytów i poręczy, jak również innego rodzaju akcesoriów, ma za zadanie, umożliwienie osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z łazienki. Poza poręczami i uchwytami, do tego celu służą również m.in. specjalnie zaprojektowane umywalki, WC i baterie dla niepełnosprawnych, suszarki do rąk, podajniki na mydło oraz wiele innych elementów. Niektóre z wyżej wymienionych akcesoriów nie różnią się niczym od tych stosowanych w innych łazienkach, są natomiast zamontowane w takich miejscach, aby mogły z nich korzystać również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Najważniejszym akcesorium w każdej łazience przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, są jednak ułatwiające poruszanie oraz korzystanie ze wszystkich urządzeń uchwyty i poręcze. Wyróżnia się trzy najważniejsze rodzaje takich akcesoriów:

  • Poręcze i uchwyty łukowe – zbudowane są z półokrągłej rury. Ten rodzaj może być montowany do podłogi lub ściany. W obu przypadkach wyróżnia się poręcze łukowe stałe oraz poręcze łukowe pochyłe. W przypadku uchwytów stałych cały czas pozostają w tej samej pozycji. Z kolei uchwyty uchylne mają ramie, które może zostać łatwo podniesione do pionu, dzięki czemu osoba niepełnosprawna ma większe możliwości manewru. Ze względu na specyfikę obu rodzajów poręczy łukowych, elementy stałe najczęściej znajdują zastosowanie przy umywalkach, natomiast uchwyty uchylne częściej wykorzystywane są pod prysznicem i przy WC, gdzie możliwość uniesienia uchwytu może być dużym ułatwieniem np. dla osoby poruszającej się na wózku.;
  • Poręcze i uchwyty proste – to najbardziej uniwersalny rodzaj chwytów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych. Dzięki prostej budowie są również najtańsze. Można je zamontować niemal w każdym miejscu, np. przy WC, przy wannie lub w kabinie prysznicowej. Technicznie poręcze proste to przymocowywane w dwóch miejscach do ściany rurki metalowe. Poręcze proste można spotkać w różnych rozmiarach. Mogą mieć od 30 do 80 cm szerokości oraz 160 cm długości. W zależności od celu ich użycia mogą być zamontowane pionowo lub poziomo;
  • Poręcze i uchwyty kątowe – ten rodzaj poręczy dla osób z niepełnosprawnością jest najbardziej złożony, gdyż zbudowany jest z długiej, zgiętej w paru miejscach (najczęściej pod kątem 90 stopni) i w różnych kierunkach rury. Poręcze kątowe montowane są w różnych miejscach w łazienkach, w zależności od możliwości i potrzeb. Zasadniczo rozróżnia się poręcze kątowe ścienno-podłogowe, wanno-prysznicowe, prysznicowe oraz poręcze kątowe do WC. Wszystkie dostępne są w wersji prawej lub lewej.

Wymagania względem poręczy dla niepełnosprawnych

Montażowi uchwytów i poręczy łazienkowych dla niepełnosprawnych stawiane są takie wymagania jak:

  • Powinny znajdować się na wysokości 80-85 cm oraz w odległości 40-45 cm w bok od osi urządzenia – zarówno w przypadku miski ustępowej, jak i umywalki;
  • W przypadku wanny poręcze powinny znajdować się o 10 cm wyżej niż jej wysokość;
  • Od wewnętrznej strony drzwi zaleca się montaż prostej poręczy o długości około 60 cm na wysokości 85 cm – ułatwia ona otwieranie i zamykanie drzwi.