Karnozyna – co to jest i jak wspomaga organizm?

Karnozyna to naturalny przeciwutleniacz, składający się z dwóch aminokwasów. Jedną z jej istotnych funkcji jest neutralizowanie wolnych rodników oraz wspieranie pracy mitochondriów. Jest ona obecna w sercu, w mięśniach oraz w mózgu. Czym jest oraz jak karnozyna wspomaga organizm?

Czym jest i gdzie wystpuje karnozyna?

L-karnozyna zwana również beta-alanylo-L-histydyna jest organicznym związkiem z grupy dipeptydów. To połączenie dwóch aminokwasów, a dokładniej beta-alaniny i histydyny. Karnozynę można spotkać całkowicie naturalnie w każdej komórce ludzkiego ciała, a przede wszystkim w tkance mięśniowej (np. w mięśniu sercowym), mózgu oraz w całym układzie nerwowym. Karnozyna została odkryta już ponad 100 lat temu przez rosyjskiego uczonego W.S.Gulewicza.

Karnozyna to w 100% naturalna substancja. Jest także nazywana neuropeptydem ze względu na jej funkcję ochronną w układzie nerwowym, zwłaszcza w mózgu. Działa ona w najbardziej wrażliwych na bodźce tkankach, takich jak tkanki nerwowe i mięśniowe. W tych strukturach karnozyna ma ogromne znaczenie dla utrzymania właściwego ładunku elektrycznego i wartości pH.

Dotychczasowe badania ukazują, iż zawartość karnozyny w organizmie człowieka jest zależna od płci (poziom ten jest niższy u kobiet), wieku (następuje obniżenie stężenia karnozyny wraz z wiekiem) oraz diety (organizmy na diecie wegetariańskiej cechują się niższą koncentracją karnozyny w mięśniach szkieletowych). Głównym źródłem karnozyny w przyrodzie jest czerwone mięso. Jest ona przede wszystkim wchłaniana przez górny przewód pokarmowy (jelito czcze), a kolejno przez krew trafia bezpośrednio do mięśni, mózgu, serca i innych narządów. Ludzkie osocze nie zawiera mierzalnej ilości karnozyny, w związku z czym analiza laboratoryjna krwi nie może być stosowana jako dowód na ewentualny jej deficyt. Jednak zawartość karnozyny w osoczu krwi zwiększa się w związku z pojawiającymi się urazami mięśni, dlatego jej podwyższona ilość może być wykorzystywana jako wykrywacz uszkodzeń mięśni.

Na czym polega działanie karnozyny?

Karnozyna przyczynia się do przywrócenia normalnej kontroli cyklu komórkowego. Aby lepiej zrozumieć, na jakiej zasadzie działa karnozyna, niezbędne jest uświadomienie sobie, co następuje: do każdego „silnika” konieczna jest regularna wymiana oleju, gdyż w trakcie jego pracy różne mikroskopijne (bądź większe) cząstki powodują wystąpienie zatarć. Olej posiada w swoim składzie detergenty, które rozpuszczają cząstki. Gdy detergent zostaje zużywany, ilość cząstek odpadów się zwiększa, niszcząc wewnętrzną gładką powierzchnię i silnik traci moc, aż do pełniej awarii. Organizm także potrzebuje skutecznej metody eliminacji odpadów metabolicznych i są to przede wszystkim pozostałości zniszczonych struktur białek. W przypadku gdy to „błoto białkowe” nie zostanie usunięte, kumuluje się w komórce i przyczynia do spowolnienia funkcjonowania komórki, aż do jej całkowitego zatrzymania. Może to także zaburzyć skuteczny podział komórek i co ważniejsze prawdopodobnie pozwolić na potencjalną reprodukcję tych nieprawidłowych komórek. Taki stan powoduje zwiększoną niestabilność chromosomów, co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych lub nowotworów złośliwych. Karbonylowanie białek staje się głównym powodem śmierci komórki. Karnozyna to podstawowy czynnik zapewniający zachowanie i trwałość zdrowych, nienaruszonych białek, ich wczesnej wymiany i funkcjonalności. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie właściwościami karnozyny, która jest uważana za substancję stulecia i staje się głównym preparatem medycznym dla osób w każdym wieku, szczególnie tych, którzy skończyli już 40 lat. Badania nad karnozyną prowadzone są w Australii, USA, Japonii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Chinach, Skandynawii oraz na Uniwersytecie Medycznym w Nowym Sadzie w Serbii. Karnozyna rekomendowana jest przez specjalistów jako suplement diety w opróżnianiu procesu starzenia.

Czy są przeciwwskazania do stosowania karnozyny?

Dotychczas nie stwierdzono przeciwwskazań w przyjmowaniu karnozyny. Jedynie nie jest ona rekomendowana kobietom w ciąży i karmiącym piersią.