Lecznicze zapachy. Olejek rozmarynowy

Lecznicze zapachy. Olejek rozmarynowy

Sam rozmaryn zalicza się do roślin, których terapeutyczne właściwości dostrzeżono już dawno. Obecnie z leczniczej mocy tej rośliny bardzo chętnie korzysta aromaterapia, w przypadku której podstawowym lekiem są olejki eteryczne powstające z leczniczych roślin. W jaki sposób może zostać tu wykorzystany rozmaryn?

Jak powstaje olejek rozmarynowy?

Rozmaryn to krzew, który jest powszechnie spotykany na terenie krajów śródziemnomorskich. Z jego liści i gałązek mogą powstawać wspaniałe olejki eteryczne, z których chętnie korzysta współczesna aromaterapia. Aby je pozyskać, należy zebrać liście tej rośliny i poddać je procesowi destylacji z parą wodną. W jaki sposób można wykorzystać ten lek w medycynie naturalnej?

Olejki eteryczne z rozmarynu i ich lecznicze właściwości

Olejek rozmarynowy może być stosowany zarówno do inhalacji, masażu i kąpieli, jak i do kompresów. Świetnie radzi sobie z bakteriami, jest jednocześnie cenionym środkiem przeciwbólowym. Z olejków takich można korzystać m. in. przy zmęczeniu oraz napięciu nerwowym, można je też wykorzystać przy leczeniu apatii oraz zaburzeń pamięci. Masaż z dodatkiem tego olejku pomocny będzie również w przypadku oziębłości seksualnej oraz problemów związanych z ciśnieniem krwi, kobiety z kolei mogą go wykorzystać do walki z cellulitem oraz przy problemach związanych z menstruacją. Osoby zestresowane oraz ci, którym dokuczają żylaki i bóle głowy, mogą też wykorzystać olejek rozmarynowy jako dodatek do kąpieli. W takiej sytuacji będzie on również pomocny jako środek łagodzący dolegliwości związane z reumatyzmem i artretyzmem. Pomaga też przy schorzeniach skóry oraz przy problemach związanych z łupieżem oraz łysieniem. Żylaki oraz infekcje skóry można też leczyć za pomocą kompresów, z kolei przy grypie, astmie oraz kaszlu pomocne mogą się okazać olejki eteryczne z rozmarynu, stosowane jako dodatek do inhalacji.

Olejek rozmarynowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych, z jakich korzysta aromaterapia. Jest też jednym z tych zapachów, których niezwykłe właściwości terapeutyczne znane są od dawna. Wiadomo przecież, że już w XV wieku rozmaryn był ceniony na europejskich dworach, w tym też czasie zaczął się pojawiać jako składnik w wielu perfumach. Dziś jest ceniony jako naturalny lek na wiele dolegliwości, a z jego wyjątkowych właściwości korzysta coraz więcej osób na całym świecie.