Lecznicze zapachy. Olejek szałwii lekarskiej

Szałwia lekarska jest jedną z tych roślin, którą medycyna naturalna doceniła już dawno. Wciąż cieszy się ona ogromną popularnością, tym bardziej, że tak chętnie korzysta z niej coraz modniejsza aromaterapia. W jaki sposób każdy z nas może wykorzystać olejki eteryczne z tej rośliny?

Jak powstaje olejek szałwii lekarskiej?

Szałwia lekarska to krzewinka, która jest bardzo popularna na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Olejki eteryczne powstają z całego ziela w procesie destylacji z parą wodną, choć czasami wykorzystywane są tylko suszone liście. W jaki sposób można wykorzystać taki olejek?

Olejek szałwii lekarskiej i jego lecznicze właściwości

Szałwia lekarska popularność zdobyła głównie jako roślina, która wykazuje się silnymi właściwościami antyseptycznymi. Za tę cechę doceniła ją również aromaterapia – metoda leczenia, w której olejki eteryczne z szałwii lekarskiej zajmują bardzo ważne miejsce.
Olejek szałwii lekarskiej świetnie radzi sobie z bakteriami, jest więc często wykorzystywany jako środek przeciwzapalny. Z powodzeniem stosuje się go w schorzeniach jamy ustnej oraz przy schorzeniach reumatycznych, pomocny jest też w walce z infekcjami i schorzeniami skóry. Można go stosować do masażu, w którym to przypadku skutecznie pomaga zwalczać bóle i napięcia mięśniowe. Sprawdza się też doskonale jako dodatek do kąpieli. W takim przypadku wspiera i nasze zdrowie, i urodę. W jaki sposób? Lecznicze właściwości olejku szałwii lekarskiej jako dodatku do kąpieli docenią osoby cierpiące na reumatyzm, artretyzm i wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, z kolei miłośnicy pięknego wyglądu powinni docenić skuteczność takiej kąpieli w walce ze zmarszczkami oraz rozstępami. Przy infekcjach skóry oraz owrzodzeniach pomocne mogą się okazać kompresy z dodatkiem tego olejku, z kolei inhalacja z jego udziałem pomoże w walce z męczącym kaszlem oraz infekcjami bakteryjnymi górnych dróg oddechowych.

Choć aromaterapia chętnie sięga po egzotyczne zapachy, wielkim uznaniem cieszą się tu również te rośliny, które w medycynie ludowej znane i cenione są od lat. Szałwia lekarska, z której powstają wspaniałe olejki eteryczne, jest na to najlepszym dowodem.