Najpopularniejsze sposoby antykoncepcji

Niektóre metody antykoncepcji są bardziej skuteczne niż inne. Najważniejsze jest jednak to, aby każdy znalazł odpowiednią dla siebie. Poniżej krótki przegląd najpopularniejszych metod antykoncepcji, który miejmy nadzieję, pomoże w podjęciu właściwej decyzji.

Doustne środki antykoncepcyjne

Pigułka antykoncepcyjna jest najbardziej znaną metodą hormonalną. Zawiera hormony, które kontrolują cykl menstruacyjny, aby zapobiec ciąży – w zależności od rodzaju produktu, może:

  • łączyć dwa składniki (estrogen i progesteron),
  • zawierać tylko jeden (progesteron).

Należy ją przyjmować codziennie o tej samej porze, aby działała prawidłowo, szczególnie w przypadku doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających tylko progesteron. Przy prawidłowym stosowaniu pigułka jest skuteczna w 99,7%, co czyni ją jedną z najbardziej niezawodnych metod antykoncepcji.

Pierścień dopochwowy

Podobnie jak doustne środki antykoncepcyjne, pierścień dopochwowy jest metodą hormonalną. Jest to mały, elastyczny pierścień wkładany do pochwy i trzymany tam przez 21 dni przed wyjęciem. Następnie wstawiany jest nowy pierścień. Zawiera dwa hormony (estrogen i progesteron), które powoli uwalniają się. Hormony te wchłaniają się do krwiobiegu kobiety i zapobiegają ciąży. Przy skuteczności 99,7% przy prawidłowym stosowaniu pierścień dopochwowy jest tak samo skuteczny, jak pigułka antykoncepcyjna.

Prezerwatywy dla mężczyzn i kobiet

Męska prezerwatywa jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji, a jeden z najbardziej znanych producentów tego produktu to skyn Prezerwatywy dla kobiet również istnieją i muszą

być włożone do pochwy przed stosunkami seksualnymi. Te dwie metody zapobiegają przedostawaniu się plemników do wnętrza pochwy

Jeśli chodzi o skuteczność:

  • Prezerwatywa dla mężczyzn jest skuteczna w 98% przy prawidłowym stosowaniu.
  • Prezerwatywa dla kobiet jest skuteczna w 95%, jeśli jest właściwie stosowana.

Te dwie metody mają tę zaletę, że chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, a jest to ten specyficzny poziom ochrony, którego nie zapewniają hormonalne środki antykoncepcyjne.

Plaster antykoncepcyjny

Plaster antykoncepcyjny jest kolejną metodą hormonalną. Musi być nakładany na skórę i zmieniany co tydzień. Zawiera dwa hormony (estrogen i progesteron), które są powoli uwalniane przez skórę. Należy go wymieniać tego samego dnia każdego tygodnia (na przykład w każdy poniedziałek) o tej samej porze przez trzy tygodnie. W czwartym tygodniu nie stosuje się plastra, co wywołuje miesiączkę. Działa podobnie do pigułki i, podobnie jak pigułka, jest skuteczna w 99,7% przy prawidłowym stosowaniu.