Naturalny puder wielozadaniowy -talk

Naturalny puder wielozadaniowy -talk

Hydroksykrzemian magnezu – to tak właśnie nazywa się talk – dość prymitywny minerał stosowny w kosmetykach i środkach czystości. Jedni przed nim przestrzegają, inni polecają. Zdania są podzielone, jednak jest on ciągle w użyciu i występuje tam, gdzie byśmy się nie spodziewali. Jakie właściwości ma ten pospolity minerał i czy jest dla nas bezpieczny?

Talk występuje naturalnie w naturze, a dzięki jego miękkości łatwo otrzymuje się z niego biały proszek. Następnie jest on dodawany do pudrów, mydeł czy zasypek do stóp, czy do pupy niemowlęcia – z czym jest najczęściej kojarzony. Można go z powodzeniem stosować na siłowni do treningów ze sztangą czy z odważnikiem kulowym, kiedy to chcemy zapobiec ślizganiu się ciężaru w rękach i uszkodzeniom skóry.

Jak stosować talk?

Talk ma działanie wysuszające i zatykające pory skórne. Należy go stosować sporadycznie, gdyż może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia i powstania problemów skórnych w postaci wyprysków. Można go używać np. do pielęgnacji stóp w okresie nadmiernej potliwości, pach, pachwin czy między wały skórne u osób otyłych. Należy jednak pamiętać, żeby nakładanie talku przeplatać z głębokim nawilżaniem. Minerał ten w kryzysowej sytuacji może nam posłużyć jako suchy szampon. Wystarczy nałożyć trochę produktu na dłonie, wetrzeć w skórę głowy i dokładnie wyczesać. Sposób ten sprawdza się raczej na jasnych włosach, na ciemnych daje efekt posypania mąką. Równie dobrze talk możemy wsypać na noc w buty, a potem rano go z nich usunąć. Dzięki temu osuszymy obuwie, odświeżymy je i pozbędziemy się zarazków. W przypadku butów równie dobrze działa soda oczyszczona – odkaża je i pozwala pozbyć się brzydkiego zapachu powstałego z namnożonych bakterii.

Dziwne zastosowania talku

Niektóre sytuacje, gdzie stosuje się ten minerał, nie są oczywiste. Np. sprytni makijażyści stosują go do pogrubienia rzęs. Wystarczy nałożyć jedną warstwę tuszu, na to talk i kolejną warstwę kosmetyku. To sprawi, że rzęsy będą wyglądały na grubsze, a makijaż dłużej się utrzyma. Minerał ten jest pomocny również przy depilacji, ponieważ przygotowuje skórę do nałożenia wosku.