Krew utajona w kale jako badanie jest zabiegiem nieinwazyjnym, zalecanym osobom po 50 roku życia. Jest ono wykonywane osobom, które walczą z dolegliwościami układu pokarmowego. Jest to także badanie, które jest wykonywane w diagnostyce raka jelita grubego.
Krew utajona w kale – jak wygląda badanie?
W leczeniu chorób układu pokarmowego, zlecenie testów na obecność krwi w kale jest powszechne. Jest to jedno z podstawowych badań w leczeniu dolegliwości pokarmowych, które pozwala wykluczyć inne schorzenia, jak np. rak jelita grubego. Krew utajona w kale jest wykrywana podczas badania laboratoryjnego. Z reguły pacjent proszony jest o przekazanie trzech próbek kału do wykonania pełnej diagnostyki. Istnieją dwie metody laboratoryjne, stosowane do badania pod kątem krwi utajonej:
- immunohistochemiczna
- gwajakowa
Aby wynik testu gwajakowego wyszedł prawidłowy, konieczne jest stosowanie przez pacjenta diety na kilka dni przed oddaniem kału do badania. Przed wykonaniem badanie nie zaleca się również stosowania leków na bazie żelaza i witaminy C . Częściej stosowanym rodzajem testu laboratoryjnego jest badanie immunohistochemiczne. Nie wymaga ono żadnego przygotowanie ze strony pacjenta. Oba badania są skuteczne i mają dużą wykrywalność wszelkich nieprawidłowości. Dodatkowo, należy pamiętać, że oba badanie nie powinny być wykonywane u kobiet podczas miesiączki i osób po krwawieniu z nosa.
O jakich chorobach może świadczyć krew utajona w kale?
Badanie na krew utajoną jest zaledwie początkiem diagnostyki w zakresie wykrycia przyczyny tej dolegliwości. Jednak należy pamiętać, że krew utajona w kale jest objawem niepokojącym i konieczne będzie podjęcie dalszego leczenia. Objawy te mogą świadczyć o rozwoju jednej z chorób układu pokarmowego, takiej jak, np. rak jelita grubego, rak żołądka, rak przełyku, wrzody, uszkodzenie błony śluzowej żołądka spowodowane przez leki. Najczęstsze symptomy, świadczące o obecności krwi w kale to krwawe stolce, bóle żołądka, wymioty. Każdy pacjent, który ma jeden z niepokojących objawów, powinien niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania badań i podjęcia niezbędnych kroków.
Badanie na krew utajoną w kale jest nieinwazyjnym badaniem, które pomoże szybko pomóc w diagnozie właściwego schorzenia. Ma to kluczowe znaczenie, zwłaszcza w obliczu chorób nowotworowych układu pokarmowego. W takich sytuacjach czas podjęcia leczenia jest istotnym czynnikiem sprzyjającym pełnej rekonwalescencji pacjenta.