Pierwsza kąpiel to duże przeżycie dla rodziców, jak i dla dziecka. Nasuwa się bardzo wiele pytań. Czy dam radę? A może powinna to zrobić babcia? Do wycierania zastosować pieluchy tetrowe czy ręcznik? Wydarzenia tego nie należy się obawiać, ale warto dobrze się do tego przygotować.
O tym warto pamiętać
Kąpiel noworodka nie powinna wiązać się ze stresem, ponieważ spokojny rodzic, to spokojny maluszek, dlatego przed przystąpieniem do tej czynności warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami. Pamiętajmy także, że kąpiel jest czymś przyjemnym dla dziecka, gdyż znajduje się w otoczeniu podobnym do tego, co otaczało go przed 9 ostatnich miesięcy. Czuje się wówczas bezpieczny i zrelaksowany. Przygotujmy wszystko pod ręką, aby kąpiel i czynności przygotowawcze nie zajęły więcej niż 10 minut. Czas jest bardzo ważny, ponieważ malutkie ciało szybko się wychładza. Należy wybrać dobry moment do tego wydarzenia. Dziecko nie powinno być śpiące. Nie może być głodne, ale kąpiel po jedzeniu, to także nie jest najlepszy pomysł. Rozbieranie i ubieranie to nie lada wysiłek dla maluszka, dlatego sytuacja taka może powodować ulewanie.
Częstotliwość kąpieli maleństwa
Coraz częściej szpitale odchodzą od mycia dzieci w pierwszych dobach życia. Istnieje przekonanie, że woda usunęłaby maź płodową pełniącą funkcję ochrony, nawilżenia i natłuszczenia. Tak się dzieje tylko po narodzinach. Po powrocie do domu trzeba zastanowić się, jak często chcemy kąpać niemowlaka. Najczęściej słyszymy od położnych, aby kąpiel wykonywać co dwa dni, jednak rodzice często decydują się na wykonywanie tej czynności codziennie ze względu na utworzenie rytuału wieczornego. Dziecko po niedługim czasie wie, że łączy się z tym wieczorne wyciszenie, karmienie i sen. Dzieci żyjąc w uporządkowanym świecie, są znacznie spokojniejsze.
Pieluchy tetrowe jako niezastąpiona pomoc w kąpieli
Najważniejsze jest, aby podczas kąpieli wszystko mieć pod ręką. Niezbędna z pewnością jest wanienka oraz termometr ułatwiający weryfikację temperatury wody. Do przemywania oczek przyda się przegotowana woda i płatki kosmetyczne. W zasięgu ręki trzeba mieć także preparat do pielęgnacji pępka oraz emolient do wody. Bardzo ważne zadanie pełnią w kąpieli pieluchy tetrowe. Nie tylko mogą posłużyć jako delikatny ręcznik, ale zapewniają poczucie bezpieczeństwa w wodzie. Rozważmy więc rozłożenie jej na brzuszek dziecka. Nie czuje się ono wówczas takie bezbronne. Pod ręką musi znaleźć się także pielucha jednorazowa oraz ubranko.
Czas na zanurzenie maluszka w wodzie
Nalewając wody do wanienki, należy pamiętać, aby nie była zbyt zimna ani gorąca. Optymalna temperatura wynosi 37 stopni. Należy także pamiętać, aby nie było jej zbyt dużo — linia bioder jest wyznacznikiem wysokości. Nie należy obawiać się zamoczenia kikuta pępka. Jeśli do tego dojdzie, wystarczy tylko osuszyć go, wywietrzyć i popsikać odpowiednim preparatem. Myjąc ciało dziecka, powinno się je delikatnie masować, a nie szorować. Ma to stanowić przyjemność dla małej istoty. Po kąpieli czas na pielęgnację. W pierwszej kolejności rozważmy założenie pieluszki, a następnie opatrzenie pępka. Na końcu nałożenie ubranek oraz zawinięcie w kocyk. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane ze spokojem oraz delikatnością. Dziecko jest dzięki temu zrelaksowane, gotowe do picia i zaśnięcia.