Potas: co warto o nim wiedzieć?

Potas: co warto o nim wiedzieć?

Ten składnik mineralny ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a jego niedobory mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Co warto wiedzieć o potasie? W jaki sposób wpływa on na nasz organizm?

Potas i jego rola w organizmie

Potas spełnia w naszym organizmie wiele ważnych zadań. Bez niego zakłócona zostaje gospodarka wodna, utrudniony jest też proces przemiany węglowodanów. Niedobory potasu oznaczają jednocześnie nasilające się problemy z praca mięśni oraz zaburzenia rytmu serca. Odpowiednia ilość potasu w diecie pozwala nam jednocześnie utrzymać w dobrym stanie nerki – narząd niezwykle ważny dla naszego zdrowia i życia.

Gdy potasu jest zbyt mało…

W chwili, gdy nasza codzienna dieta nie jest w stanie dostarczyć nam odpowiednich ilości tego minerału, nasz organizm zaczyna borykać się z licznymi problemami. Jakie objawy są w takim przypadku najbardziej charakterystyczne? Niedobory potasu wiążą się m. in. z ciągłym zmęczeniem oraz zaburzeniami snu. Problemy z przesuszającą się skórą, bólem mięśni oraz pracą serca – oto kolejne symptomy, których nie można ignorować. Jak uzupełnić w porę niedobory tego składnika mineralnego? Ratunkiem stanie się odpowiednia dieta.

Jakie produkty warto włączyć do swego menu?

Potas jest minerałem, który znajduje się w wielu produktach spożywczych. By uchronić się przed problemami, warto w porę włączyć do swego menu takie dodatki, jak brokuły, selery czy awokado. Dobrym źródłem potasu są też ziemniaki oraz produkty powstające z pełnych ziaren zbóż. Im częściej będą się one pojawiały na naszych talerzach, tym lepiej dla nas.