Przewlekła niewydolność nerek to podstępna choroba. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Rozwija się zwykle skrycie. Bardzo często zaczynamy dostrzegać jej objawy, gdy jest już za późno.
Nerki to narządy, które spełniają niezwykle istotną rolę w naszym organizmie. Są to stosunkowo małe organy. Jedna nerka waży więcej niż trzustka, ale zdecydowanie mniej niż wątroba. Tak małe narządy wykonują ogromną pracę. Filtrują bowiem całą krew naszego organizmu i oczyszczają ją z toksyn. Od nerek zależy także utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, produkcja czerwonych krwinek oraz budowa układu kostnego.
Kiedy mówimy o przewlekłej niewydolności?
Dotyczy to sytuacji, w której nerki są nieodwracalnie uszkodzone i nie są w stanie pełnić swojej funkcji w organizmie. Proces niszczenia nerek zwykle postępuje i nieuchronnie prowadzi do ich całkowitej destrukcji.
Co sprzyja przewlekłej niewydolności nerek?
Z pewnością duże znaczenie mają chorobą współistniejące, takie jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Z tego powodu niezwykle ważne jest stosowanie leczenia mającego na celu utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu glukozy u osób, które tego wymagają. Inną, nieco rzadszą przyczyną są kłębuszkowe zapalenie nerek. U dzieci dominują z kolei choroby uwarunkowane genetycznie i wady układu moczowego.
Objawy choroby mogą zostać łatwo przeoczone.
Senność czy osłabienie zwykle kojarzy się nam z przemęczeniem. Podwyższone ciśnienie tętnicze czy też objawy niedokrwistości, takie jak bladość, kołatanie serca, nadmierna męczliwość również mogą zostać przez nas nie zauważone. Niewydolność nerek może powodować częstsze oddawanie moczu lub z drugiej strony zmniejszenie ilości oddawanego moczu. Czasami pojawiają się obrzęki, bóle kości, a nawet złamania.
Jakie badania pomogą nam ocenić funkcję nerek?
Na początku warto jest wykonać badanie ogólne moczu, które wykryje nam np. obecność białka albo krwi w moczu. Pomocne jest także USG jamy brzusznej oraz badanie poziomu kreatyniny we krwi.