try this www.watchesseek.com.Recommended Reading https://www.datacozy.com.best value https://www.havereplica.com/.read what he said fake rolex for sale.you could try this out replica relojes.Full Article repliki zegark贸w.navigate here https://www.fake-richardmille.com/.design richard mille replica watch.On The Official Website rolex swiss replica.description www.controlexplosion.com.click this link now https://www.drugswatches.com/.hop over to this website winewatches.go to this site replica watches USA seller.check out the post right here https://www.3domegawatches.com/.Wiht 40% Discount replica tag heuer.For Sale travelfranckmuller.Related Site replicas hublot watches.Sale 401kwatches.her explanation https://www.cartagheuer.com/.supply replica bell and ross watch.


Przewlekła niewydolność nerek- jak rozpoznać?

Przewlekła niewydolność nerek- jak rozpoznać?

Przewlekła niewydolność nerek to podstępna choroba. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Rozwija się zwykle skrycie. Bardzo często zaczynamy dostrzegać jej objawy, gdy jest już za późno.
Nerki to narządy, które spełniają niezwykle istotną rolę w naszym organizmie. Są to stosunkowo małe organy. Jedna nerka waży więcej niż trzustka, ale zdecydowanie mniej niż wątroba. Tak małe narządy wykonują ogromną pracę. Filtrują bowiem całą krew naszego organizmu i oczyszczają ją z toksyn. Od nerek zależy także utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, produkcja czerwonych krwinek oraz budowa układu kostnego.

Kiedy mówimy o przewlekłej niewydolności?

Dotyczy to sytuacji, w której nerki są nieodwracalnie uszkodzone i nie są w stanie pełnić swojej funkcji w organizmie. Proces niszczenia nerek zwykle postępuje i nieuchronnie prowadzi do ich całkowitej destrukcji.

Co sprzyja przewlekłej niewydolności nerek?

Z pewnością duże znaczenie mają chorobą współistniejące, takie jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Z tego powodu niezwykle ważne jest stosowanie leczenia mającego na celu utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu glukozy u osób, które tego wymagają. Inną, nieco rzadszą przyczyną są kłębuszkowe zapalenie nerek. U dzieci dominują z kolei choroby uwarunkowane genetycznie i wady układu moczowego.

Objawy choroby mogą zostać łatwo przeoczone.

Senność czy osłabienie zwykle kojarzy się nam z przemęczeniem. Podwyższone ciśnienie tętnicze czy też objawy niedokrwistości, takie jak bladość, kołatanie serca, nadmierna męczliwość również mogą zostać przez nas nie zauważone. Niewydolność nerek może powodować częstsze oddawanie moczu lub z drugiej strony zmniejszenie ilości oddawanego moczu. Czasami pojawiają się obrzęki, bóle kości, a nawet złamania.

Jakie badania pomogą nam ocenić funkcję nerek?

Na początku warto jest wykonać badanie ogólne moczu, które wykryje nam np. obecność białka albo krwi w moczu. Pomocne jest także USG jamy brzusznej oraz badanie poziomu kreatyniny we krwi.