try this www.watchesseek.com.Recommended Reading https://www.datacozy.com.best value https://www.havereplica.com/.read what he said fake rolex for sale.you could try this out replica relojes.Full Article repliki zegark贸w.navigate here https://www.fake-richardmille.com/.design richard mille replica watch.On The Official Website rolex swiss replica.description www.controlexplosion.com.click this link now https://www.drugswatches.com/.hop over to this website winewatches.go to this site replica watches USA seller.check out the post right here https://www.3domegawatches.com/.Wiht 40% Discount replica tag heuer.For Sale travelfranckmuller.Related Site replicas hublot watches.Sale 401kwatches.her explanation https://www.cartagheuer.com/.supply replica bell and ross watch.


Uraz mechaniczny oka – jak postępować?

Uraz mechaniczny oka – jak postępować?

Oko to jeden z najważniejszych narządów, dostarczających ponad 80 % informacji do naszego mózgu. Ludzkie oko to również delikatna, skomplikowana struktura, która jest niezwykle wrażliwa na wszelkiego rodzaju urazy. O uraz tak delikatnego narządu nie trudno. Jak postępować w wypadku urazów mechanicznych oka?

Urazy mechaniczne oka – rodzaje

Uraz oka, to stan w którym dochodzi do uszkodzenia jego tkanek na skutek działania czynników zewnętrznych (mechanicznych, termicznych, chemicznych). Urazy mechaniczne oka dzielimy na:

· zamknięte – takie jak stłuczenia, rany warstwowe oraz ubytki nabłonka rogówki

· otwarte:

· pęknięcia gałki ocznej

· rany penetrujące

· rany perforujące

· ciała obce wewnątrz gałki ocznej.

Urazy mechaniczne oka – objawy

W przypadku urazów mechanicznych oka, istnieje zasada, że objawy bólowe są odwrotnie proporcjonalne do zaawansowania urazu. Z tego powodu drobne, szybko gojące się urazy, typu ciało obce pod powieką lub ubytek rogówki, mogą powodować bardzo silny ból, a ciężkie urazy, jak perforacja i penetracja gałki ocznej, mogą dawać słabsze objawy bólowe. Objawem poważniejszych urazów są często krwotoki podspojówkowe oraz do komory przedniej i ciała szklistego. Uraz otwarty często objawia się obniżonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Urazy mechaniczne oka – postępowanie

Najważniejszych sposobem na uniknięcie urazów mechanicznych oka jest przestrzeganie zasad BHP oraz stosowanie masek i okularów ochronnych podczas wykonywania wszelkich czynności mogących stanowić zagrożenie dla oczu. Należy również zachować zdrowy rozsądek przy wykonywaniu niebezpiecznych czynności, takich jak odpalanie fajerwerków, otwieranie szampana. Z uwagi na możliwe ciężkie powikłania związane z urazami mechanicznymi oka, po wystąpieniu urazu, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty, a przy poważnych urazach – do szpitala z oddziałem okulistycznym. Leczenie powierzchniowych, drobnych urazów prowadzi się za pomocą maści oraz kropli z antybiotykiem. Zranionego oka najczęściej nie zakleja się opatrunkiem, gdyż wydłuża to czas gojenia. Erozje nabłonka ulegają regeneracji w czasie około 48 godzin. Większe rany rogówki wymagają szycia.