Wapń jest jednym z ważniejszych pierwiastków w naszym życiu. Konieczny nam jest do prawidłowego rozwoju układu szkieletowego i zębów, ale znacząco wpływa też na kondycję naszych naczyń krwionośnych i skóry. Wapno łagodzi też objawy alergii i podrażnień skóry.
Razem z fosforem, wapń stanowi główny budulec naszych kości. Dodatnie jony tego pierwiastka biorą udział w procesie skurczu mięśnia i krzepnięcia krwi. Odpowiednia podaż wapnia konieczna jest też do funkcjonowania i aktywacji wielu enzymów w naszym ciele.
Objawy niedoborów wapnia
- Próchnica i inne problemy z zębami, szczególnie te pojawiające się w ciąży i kobiet karmiących piersią. W tych okresach kobieta przekazuje maluchowi nawet 300mg wapnia dziennie, co przy dobowym zapotrzebowaniu, w normalnych warunkach, rzędu 1100 mg/dobę, daje ponad ¼. Niedostarczanie dodatkowych porcji wapnia w tych okresach może się szybko odbić na zdrowiu młodej mamy.
- Zwiększona łamliwość kości, osteoporoza i bóle kostno-stawowe.
- Zmniejszona krzepliwość krwi, której sygnałem mogą być łatwo pojawiające się siniaki, czy krwawienia z nosa.
- Zwiększona łamliwość włosów i paznokci.
- Przebarwienia skórne będące objawem nieszczelności naczyń krwionośnych.
- Wolne gojenie się ran i usuwanie stanów zapalnych.
- Tężyczka, czyli choroba polegająca na nadmiernych skurczach mięśniowych. Objawami są przewlekłe bóle mięśni, zmęczenie, brak uczucia rozluźnienia.
- Depresja i stany lękowe
- U młodych ludzi nawet niedorozwój umysłowy.
Kiedy suplementować wapń?
W sytuacjach gdy nasz dieta nie zapewnia wystarczającej podaży wapnia należy wspomóc się suplementami. Dostarczanie tego pierwiastka w innej formie niż z pożywieniem, warto rozważyć u dzieci w okresie intensywnego wzrostu kostnego, kobiet w okresie klimakterium i w III trymestrze ciąży, kiedy wapń potrzeby jest do kształtowania szkieletu maluszka jeszcze w brzuchu mamy. Również alergie są sygnałem do wzmożonego spożycia wapnia. Z jednej strony naukowcy sygnalizują, że jego niedobory są charakterystyczne dla alergików, a z drugiej już wiadomo, że uszczelnia ono ściany naczyń krwionośnych, więc przeciwdziała obrzękom. Wapń jest dostępny w wielu formach od tabletek przez proszek, po wapno musujące. Wybierając produkt odpowiedni dla siebie zwróć uwagę na jego skład. Wiele środków poza wapniem zawiera też witaminy D i K oraz inne przydatne składniki. Jeżeli przyjmujesz już jakieś preparaty upewnij się, że nie przekraczasz bezpiecznych, dobowych dawek. Wapno musujące to najpopularniejsza forma tego pierwiastka dostępnego w postaci suplementu diety. Znajdziemy je w aptekach, a często nawet w sklepach zaraz przy kasie. Do wybory mamy szereg wariantów smakowych, dzięki czemu możemy wybrać swój ulubiony.