Nigdy w zasadzie nie jesteśmy przewidzieć tego, co może się nam przytrafić podczas pracy na roli. Rolnicy muszą jednak pamiętać o tym, że odpowiednie pakiety ubezpieczeń będą im gwarantować odszkodowania. Trzeba więc chociażby z grubsza przeanalizować te najważniejsze przepisy.
Co mówią statystyki o wypadkach rolników?
Wypadki podczas pracy w rolnictwie to temat bardzo szeroki. Przede wszystkim jedną z najczęściej występujących przyczyn będzie nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Bez względu na to, gdzie jesteśmy zatrudnieni, zawsze trzeba przecież zastanowić się przynajmniej nad tym, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa. BHP jest bardzo istotne, co warto sobie regularnie analizować i przypominać. Oczywiście, jeżeli pracownik ma dużo szczęścia, to najwyżej wyjdzie z lekkimi obrażeniami ciała. Niejednokrotnie jednak występują też bardzo poważny wypadki, co może się skończyć nawet trwałym kalectwem lub śmiercią. Najbardziej narażoną na obrażenia częścią ciała są kończyny górne, a na drugim miejscu są kończyny dolne. Najrzadziej dochodzi według statystyk do urazów głowy. Bez względu jednak na to, czy jesteśmy pracodawcami, czy też pracownikami i zatrudnieni jesteśmy na terenie gospodarstwa rolnego, powinniśmy wiedzieć na przykład coś więcej na temat odszkodowań. Może nam tutaj pomóc jakaś dobra kancelaria adwokacka Łódź jest miastem, gdzie znajdziemy takich specjalistów od razu i mogą oni nam zagwarantować rzeczywiście kompleksową merytoryczną pomoc.
Jak starać się o odszkodowanie po wypadku w gospodarstwie rolnym?
Jeżeli chodzi o odszkodowania, to bardzo dużo będzie zależało od tego, gdzie konkretnie podpisaliśmy umowę. Musimy oczywiście korzystać z takich firm ubezpieczeniowych, które są uznane i cenione wśród wielu konsumentów. Na pewno najlepiej być stale w kontakcie z jakimś doświadczonym agentem ubezpieczeniowym, który może nam naświetlić całą sytuację i poinformować po prostu o tym, jakie mamy prawa, jeżeli chodzi o odszkodowanie. Możemy także oczywiście liczyć na jednorazowe odszkodowanie z KRUS. Może ono być przyznane w przypadku stałego albo długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub też śmierci. Pamiętajmy jednak, że zawsze decyzje takie będą podejmowane indywidualnie. W końcu muszą być spełnione pewne przesłanki, aby było zagwarantowane świadczenie. Zawsze trzeba skompletować oczywiście niezbędną dokumentację i naturalnie poradzić się agenta ubezpieczeniowego lub nawet od razu wynająć adwokata jakiejś dobrej kancelarii. W ten sposób zaoszczędzimy czas, ponieważ sami nie będziemy musieli analizować skomplikowanych przepisów.