Zaburzenia łaknienia to coraz częściej pojawiające się dolegliwości, których główną przyczyną bywa społeczna presja bycia pięknym i szczupłym. Te problemy zazwyczaj dotyczą osób odchudzających się, obsesyjnie dążących do utrzymania szczupłej sylwetki. Zaburzenia łaknienia mogą jednak być efektem innych problemów i zaburzeń emocjonalnych.
Najbardziej znane zaburzenia związane z odżywianiem się, to anoreksja, bulimia oraz nadmierne jedzenie.
Anoreksja to choroba, którą cechuje paniczne lęk przed przybraniem na wadze. Objawia się ona ciągłym stosowaniem diet oraz głodzeniem się, a w efekcie – gwałtownym spadkiem wagi. Osoba cierpiąca na anoreksję ciągle uważa się za zbyt grubą, stąd też obsesyjne wykonywanie forsownych ćwiczeń. Konsekwencje są poważne, często prowadzą do przymusowego leczenia w szpitalu a w skrajnych przypadkach – do śmierci. Anorektyk ma zniekształcony obraz własnej sylwetki i choć jest wychudzony, nadal uważa się za byt grubego.
Bulimia również związana jest z „troską” o zachowanie szczupłej sylwetki. Tu jednak największym problemem są napady przymusowego jedzenia. Po takim niekontrolowanym obżarstwie następują wyrzuty sumienia i chęć pozbycia się przyjętych wcześniej kalorii. Stąd stosowanie dużej ilości środków przeczyszczających oraz zmuszanie się do wymiotów. Wymioty z kolei są przyczyną innych dolegliwości, m. in. próchnicy zębów.
Warto zaznaczyć, że dla anoreksji i bulimii wiele problemów jest wspólnych. To ciągłe stosowanie diet i niskie poczucie własnej wartości.
Zaburzenia łaknienia to problem, który zazwyczaj dotyka młode kobiety i nastolatki. Niepokojący jest fakt, że na anoreksję i bulimię cierpi coraz większa liczba młodych mężczyzn. Zaburzenia jedzenia są zazwyczaj wywołane obowiązującym obecnie ideałem piękna. Kobieta ma być szczupła i zgrabna. Stąd też obsesja wielu nastolatek na punkcie wyglądu.
Jednak nie tylko współczesny kult piękna jest przyczyną zaburzeń łaknienia. Często ich powodem jest zakłócenie równowagi hormonalnej oraz biochemicznej w mózgu, a także problemy emocjonalne. Często na anoreksję i bulimię cierpią ci, którym w dzieciństwie stawiano zbyt wysokie wymagania, czyli ci, którzy za wszelką cenę od najmłodszych lat dążyli do perfekcji.
W przypadku zaburzeń łaknienia niezbędna jest pomoc lekarza lub psychologa. Ważne jest wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny.