Zapalenie odbytu – objawy i leczenie

Schorzenie to najczęściej dotyka mężczyzn po 40. roku życia. Przyczyny są różne – mogą mieć podłoże alergiczne, niedokrwienne czy infekcyjne. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że czynniki choroby są nieswoiste, dlatego konieczna jest dobra diagnostyka.

Skąd się to bierze?

U wielu osób za stan zapalny odbytu odpowiadają infekcje intymne, takie jak dwoinka rzeżączki, krętek kiły, wirusy  czy chlamydia. Czynnikiem wywołującym schorzenie może  być także choroba Leśniowskiego-Crohna, czyli nieswoiste zapalenie jelit. Oprócz tego do zapalenia mogą prowadzić  czynniki niedokrwienne powstałe na skutek zatorów czy zmian miażdżycowych. Warto też zwrócić uwagę na stosowane środki higieniczne, bo i te przyczyniają się nieraz do rozwoju stanów zapalnych. Czasami też odpowiedzialne za schorzenie są powikłania po leczeniu , np. antybiotykoterapii.

Jakie są objawy zapalenia odbytu?

Przede wszystkim chory odczuwa ból i świąd. Oprócz tego pojawia się ropny czy krwisty wyciek z odbytu, a także uczucie częstego parcia na stolec. Takie objawy mogą pojawiać się w przypadku innych, znacznie cięższych w przebiegu schorzeń, dlatego trzeba zrobić dokładne badania w celu ich wykluczenia.

Leczenie i profilaktyka

Przede wszystkim należy stosować się do podstawowych zasad higieny. Używanie odpowiednich płynów, najlepiej hipoalergicznych, nasiadówki w ciepłej wodzie z ziołami oraz stosowanie delikatnego papieru toaletowego to podstawa. Częste zaparcia również mogą prowadzić do powstania stanów zapalnych w odbycie, a nawet hemoroidów. Należy więc zadbać o to, aby dieta była bogata w błonnik i produkty gruboziarniste. Świeże warzywa i owoce to również niezwykle istotny element jadłospisu. Picie większej ilości płynów jest także niezwykle ważne.

Do zapalnie odbytu może dojść również poprzez stosowanie leków przeczyszczających w większych ilościach oraz przy częstych zmianach partnerów seksualnych.

Wtedy, gdy dojdzie do zapalenia odbytu, stosuje się najczęściej leki przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Mogą to być np. czopki  z propolisem czy różne maści i kremy, zawierające odpowiednie składniki aktywne. Czasami konieczne jest zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które uśmierzają mocny ból.

Jak rozpoznać czy to zapalenie odbytu?

Przede wszystkim należy zrobić badanie retroskopowe kanału odbytu oraz odbytnicy. Jeśli pojawią się  zmiany infekcyjne, wtedy pobierany jest wymaz do kolejnego badania. Przy wykryciu nieswoistych zmian pobiera się już wycinek z jelita grubego, czyli robiona jest kolonoskopia.