Zdrowe odżywianie bez poświęceń

Zdrowe odżywianie bez poświęceń

Zdrowe odżywianie wielu osobom kojarzy się z restrykcyjnymi dietami. Mnóstwo osób, jest przekonanych, że tylko to, co niezdrowe może być naprawdę smaczne. Warto zacząć walczyć z tymi mitami. Zacznijmy od tego, co w ogóle rozumiemy pod pojęciem zdrowego odżywiania. Jest to przyjmowanie pokarmów z uwzględnieniem piramidy żywieniowej. Każdy powinien wiedzieć, z jakich źródeł jest najlepiej pozyskiwać energię.

Wszyscy wiedzą, że należy spożywać jak najwięcej warzyw i dość dużo owoców. Nie oznacza to jednak, że ktoś, kto jada warzywa nie musi już spożywać niczego innego. Powinniśmy jadać zdrowe węglowodany takie jak kasze, od czasu do czasu możemy jeść także ryż czy makaron. Polacy spożywają zdecydowanie za dużo ziemniaków na obiad i warto to zmieniać. Powinniśmy również zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczy zwierzęcych na rzecz tych roślinnych. Szczególnie polecane są olej lniany i oliwa z oliwek.

Ważne jest także to, aby zmienić sposób przygotowywania potraw. Smażenie potraw powinno być wyjątkiem. Na co dzień dużo lepiej jest mięso dusić czy piec w piekarniku. Redukcji ulec powinna także ilość spożywanych słodyczy. W piramidzie żywieniowej w ogóle nie występują desery, co oznacza, że nie musimy ich spożywać codziennie. Poza tym nie wszystkie słodycze są tak samo niezdrowe. Najgorzej jest z tymi gotowymi, kupowanymi w sklepach. Zamiast tego możemy sami zrobić zdrowe lody albo upiec sernik z mniejszą ilością cukru. Pamiętajmy, bo do naszych potraw dodawać także ziarna i bakalie takie jak pestki dyni, słonecznika, żurawina czy daktyle, które doskonale zastąpią słodkości. Możemy jeść zdrowo i różnorodnie. Warto nauczyć się nowych przepisów. Wystarczy wejść do Internetu i znaleźć bloga gdzie są przepisy wegetariańskie, dania bez glutenu czy dania bez węglowodanów prostych.